Gamze Akbaş, bir blogger ve gencecik, etrafına ışıklar saçan bir anne…  2009 yılında dünyaya getirdiği oğlu Atakan’ın büyüdüğünde okuması için bir blog tutarkan ne yazık ki bugün pençesine düştüğü kanser hastalığı ile ilgili yazıyor. Avucunun içine öpücük konduran eşini, “ama sen güçlü değilsin hastasın” diyen oğlunu, umutlarını, korkularını yazıyor. Her anne gibi çocuğu büyürken yanında olmak istiyor, “ya bana bir şey olursa bunu oğluma nasıl söylerler” diyor, onu düşünüyor.

Lösemi ile savaşını 3 yaşındaki oğlu Atakan’ın sevgisi ve tüm Türkiye’nin desteği ile yenmeye çalışan Gamze Akbaş’ın ilaç tedavisinin ilk aşaması sona erdi. Uygun donör bulunmasını beklerken bir yandan da kemik iliği (kök hücre) nakli için kemoterapi tedavisi süren Gamze Akbaş’ın ailesi, kan değerlerinde bekledikleri iyileşmenin nihayet gerçekleşmeye başladığını söyledi. Akbaş’ın tedavisinin ilk kürünün tamamlanmasına çok az bir süre kalırken ikinci kürün sonunda uygun donör müjdesinin gelmesi bekleniyor.

Gamze’ye kardeşinin iliği uymamış, yakın akrabaların uyma ihtimali %1, diğerlerinin uyma ihtimali ise 40.000’de 1. Diğer yandan 18.721.70 kemik iliği bağışçısının kayıtlı oldugu Dünya Kemik İliği Bankası’na üye Türkiye kemik iliği merkezlerinden Ankara Üniversitesi’nde 5.437, İstanbul Üniversitesi’nde ise 25.436 kayıtlı kemik iliği donörü var. Toplam kemik iliği bağışçısı sayımız 30.873 gibi oldukça düşük bir rakam

Siz de kök hücre bağışı yaparak Gamze’nin ve Gamze gibi bir umut bekleyen sayısız hastanın hayata tutunma çabasına destek olabilirsiniz.

Gamze’nin hastalığı ile ilgili daha fazla bilgi:
gamzeakbas.blogspot.com

Gamze’nin onsuz bir hayatta oğlunun geleceğiyle ilgili endişeleri ile ilgili yazısı:
Seyahate giden anne gibiyim

Donör olmak için başvuru adresleri

Ankara: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, İbni Sina Hastanesi, Akrabalık Dışı Kemik İliği ve Kordon Kanı Bankası.
Tel: 0312 508 24 44

İstanbul: Çapa Tıp Fakültesi İlik ve Doku Nakli Merkezi

İzmir: Ege Üniversitesi Kan Merkezi

İrtibat No: 0232 390 40 29 (Randevu almak gerekiyor)

Diğer iller ve detaylı bilgi için: www.kokhucrebagisla.com