Erken evlilik, pek çoğumuzun geçmişte kaldı sandığı, ancak hâlâ çok can yakan bir sorun. Araştırmalara göre Türkiye’deki evliliklerin yarısı hâlâ erken evlilik. Yönetmenliğini Bingöl Elmas’ın yaptığı “Evcilik” isimli belgesel, işte bu evlilikleri konu ediniyor.

Hollanda Konsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen filmin yapımını, Asmin Film ve Kumbara Sanat Atölyesi Derneği üstlendi.evcilikfilmi

Daha önce “Ağustos Karıncası”, “Transasya” ve “Pippa’ya Mektubum” isimli filmlerin yönetmenliğini yapan Bingöl Elmas, filmle ilgili şunları söylüyor: “Dünyanın pek çok ülkesinde çocuklar, aileleri ve gelenekler tarafından kurgulanmış evcilikler oynuyor. Ve erken evliliklerin sanıldığı gibi bir coğrafyası yok. Bu, bütün bölgelerin, bütün ülkenin derdi. Uluslararası sözleşmelere göre erken evlilik, çocuk istismarı, insan hakları ihlali ve bir halk sağlığı sorunu. Filmdeki kahramanlarımızdan biri şöyle diyor: “Evlilik mi? İnsanlar bana eziyet etmek için sıraya mı girmişti yoksa başka bir şey miydi, ben hâlâ adını koyamadım.”

“Evcilik”, 11 Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, !f İstanbul kapsamında; 19 Şubat Pazar günü saat 14.30 AFM Fitaş Salonu’nda, 25 Şubat Cumartesi 19.00 Cinebonus Maçka G Mall’da seyirci ile buluşacak.

Film ayrıca 01 Mart 2012 Saat 17:30′ Ankara AFM CEPA Salon 2’de, 03 Mart 2012 Saat: 15:30 İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2’de gösterilecek.