Kanadalı fotoğrafçı ve anne Kirsten McGoey, toplumsal cinsiyet kalıplarını reddeden bir projeye imza attı ve toplumun kız çocuklarıyla özdeşleştirdiği belli başlı ilgi alanlarına sahip erkek çocuklarını fotoğrafladı. 5, 8 ve 11 yaşlarındaki oğullarından ilham alan McGoey, ortanca oğlunun projenin oluşumunda önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor: “Oğlumun en sevdiği şeyler arasında şarkı söylemek, dans etmek ve bale yapmak var. Parıltılı şeyleri, pembe rengini, gökkuşağını ve kitap okumayı seviyor. Henüz toplumsal cinsiyet kalıplarına dair bir şey bilmiyor.”

“Erkekler de yapabilir”, homofobiye ve zorbalığa karşı çocukların gerçek tutkularını kucaklamasını amaçlıyor. Projeye oğullarını fotoğraflayarak başlayan McGoey, geçtiğimiz altı ay içerisinde birbirinden farklı ilgi alanlarına sahip çocuklara ulaştı ve tekrarladı:

Evet, erkekler de saçlarını uzatabilir, yemek yapabilir, dans edebilir, bale yapabilir, harika bir Scarlett O’Hara elbisesi giyebilir veya kitap okumaktan hoşlanabilir. Evet, siz çocuklarınızın tutkularını ve hayallerini gerçekleştirmesine izin verdiğiniz sürece onlar da sorumluluk sahibi, mutlu ve özgür bir birey olabilir.

5773f6541800002500fa309e