Dün havuzda bir annenin bebeğini emzirdiği sırada memesini kapatmasını söyleyen ve onu üstlerine şikayet eden bir cankurtaranı protesto etmek ve hep beraber emzirmek için toplandık. Böyle etkinlikler düzenlemek zorunda kalmamız her ne kadar talihsiz bir durum da olsa destek olmak için gelen anneleri görmek gerçekten de heyecan vericiydi.

Sevgili cankurtaran,

Tek bir noktada bu kadar anneyi emzirirken görmek elbette ki senin için zor olmalı; öyle ki bebeğini emziren anneyi uyarman da bunun sebeplerinden sadece biri. Sana birkaç sorum olacak, ama ilk olarak bir kadının çocuğunu emzirirken memesini neden gizlememesi gerektiğini sana anlatmak istiyorum.

Dışarısı çok sıcak. Emziren anneyi şikayet ettiğinde sıcaklık 30 dereceydi. Sıcak yaz güneşi altında, 30 derecelik havada bir battaniyenin altında oturduğunu hayal et. Nasıl hissediyorsun? Ya da bir bebek olduğunu hayal et, bu sıcakta üzerinin neden örtüldüğünü düşünemiyorsun ama içgüdüsel bir şekilde örtüyü açmaya çalışıyorsun. Ne kadar rahatsız edici bir durum değil mi?

Emzirmek gizlenmesi gerekecek kadar kötü veya değerli bir şey değildir. Muhtemelen etrafındaki diğer erkekler gibi sen de “meme”lerin erkekler için cinsel bir haz kaynağı veya bir oyuncak olduğuna inanmaya koşullanmışsın. Ama sen de biliyorsun ki memelerin asli görevi annenin bebeğini beslemesini sağlamaktır. Bunu hiç düşündün mü?

Peki, ne yapmalıyız?

Dayanışmalıyız. Biz diğer anneleri de teşvik etmek için açık alanda emzirmekten kaçınmamalıyız.

Teşhirden çekinmemeliyiz. Daha fazla insanın daha fazla emziren kadın görmesi önemli. İnsanlar daha çok emziren kadın gördükçe, emzirmek daha normal bir hale gelecek. Çocuklarınız da emzirdiğinizi görerek büyüdükçe ileride emzirme eylemini daha normal karşılayacaktır.

Halk sağlığı için emzirmek gerekir. Emziren annelere karşı yapılan ayrımcılık dünyada emzirme oranlarını etkileyen bir halk sağlığı sorunu haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü ise bir annenin en az 2 yıl emzirmesini öneriyor.

Emziren bir kadın gördüğünde başını çevirebilirsin. Gerçekten çok kolay. Bir bebeği meme emerken gördüğünde ve rahatsız olduğunda başını çevirip kendi yoluna gidebilirsin. Evet, gerçekten çok kolay. Rahatsız oluyorsan neden bakıyorsun?

Şimdi de sana sormak istediğim sorulara gelelim:

Neden o sırada havuzu izlemek yerine emziren bu anneyi izliyordun? Senin işin boğulmalara engel olmak için havuza bakmak ve tetikte olmak değil mi?

Bütün bir yaz boyunca bikinili kadınlar gördüğünü düşünüyorum. Peki, onlar da seni rahatsız etti mi? Belki de kamuya açık alanda bir havuzda çalışmak sana uygun bir iş değildir? Kendine yeni bir iş bulmak senin için daha iyi olacaktır.

Peki, emziren o kadının çocuğunu beslemekten başka bir amacı olmadığını düşünüp başını çevirip yoluna gitmeyi düşünmek neden bu kadar zor?

Umarım az da olsa aydınlanmışsındır.

Sevgiler,

Emziren anne.