Emek Sineması’nın yıkılması için çalışmalar fiilen başladı. Tabii ki İstanbul bu yıkımı durdurmak için elinden geleni yapmaya kararlı. Emek Sineması’nın yıkılmasına ve İstanbul’da İstanbullulara sormaksızın gerçekleştirilen kentsel dönüşüme itiraz eden herkes, 7 Nisan, Pazar günü, saat 16.00’da Taksim Tramvay Durağı’nda buluşuyor…

İşte çağrı metni

31 Mart Pazar günü sokaktaki yüzlerce eylemcinin içeriye girmesini engelleyen çevik kuvvet ekibine rağmen yaklaşık 50 kişi Emek Sineması’ndaydık.

Bize ait olan sinemalarımızı, sokaklarımızı, mahallelerimizi ve yaşadığımız kentleri geri almak için, ve daha önemlisi bunun mümkün olduğunu göstermek için, bizler yaklaşık üç saat boyunca Emek’teydik ve festivalin gerçek açılışını burada yaptık.

Üç yıldır bizlere “Yıkmıyoruz, sökerek taşıyoruz” dediklerinde inanmadık ve Pazar günü hepimiz şahit olduk: TURKMALL adlı şirketin sahibi olduğu Kamer İnşaat, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koruma kurullarının onayıyla, Beyoğlu Belediyesi’nin verdiği ruhsatla Emek’i yıkıyor, talan ediyor. Nereyi? SGK’ya, yani hepimize ait olan bir kamu mülkünü:Emek Sineması’nı.

Ancak Emek Sineması her tür kötü muameleye, hoyratlığa, özensizliğe rağmen bütün ihtişamıyla hala orada ve biz bu yıkımı durdurup Emek’i geri alabiliriz.

Açılışını yaptığımız gerçek film festivalinin devamında, kaldığımız yerden film seyretmeye devam etmek için 7 Nisan Pazar günü saat 16:00’da Taksim Tramvay durağında buluşup hepimize ait olan Emek Sineması’na yürüyoruz.

Yıkmak istiyorlar. Yıktırmıyoruz!

Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

Emek bizim İstanbul Bizim!