Dahi çocukların 11 yaşına kadar neler başardığını araştırdık ve beşini listeledik.

Macar satranç ustası Judit Polgar altı yaşındayken turnuvalara katılmaya başladı, on bir yaşına kadar satranç ustası Vladimir Kovacivic’i çoktan yenmişti. Döneminin en iyi kadın satranç oyuncusu oldu. Başka hiçbir kadın dünya satranç şampiyonasında erkek bir oyuncuya karşı zafer kazanamadı. Polgar ise 9 erkek satranç oyuncusunu yendi.

Alman besteci Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) üç yaşındayken klavsen çalmaya başladı, beş yaşına girmeden üç gün önce ilk müzik parçasını çalmayı öğrendi. Beş yaşında kendi bestesini yaptı, altı yaşında babası ve ablası ile üç buçuk yıllık bir Avrupa turnesine çıktı.

Koreli deha Kim Ung – Yong (1962 – ) altı aylıkken konuşmaya başladı, dört yaşına geldiğinde Almanca, Japonca, Korece ve İngilizce dillerinde okuyabilir ve beş yaşındayken de karmaşık matematik problemleri çözebilir hale geldi. Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en yüksek IQ sahibi insanı olarak girmeyi başardı.

İngiliz filozof John Stuart Mill (1806-1873) üç yaşında Yunanca öğrenmiş ve Herodot’u okumuştu, sekiz yaşına kadar da Platon’un Diyaloglar’ına aşina hale gelmişti. On yaşına kadar orijinal dillerinde önemli Latin ve Yunan eserlerini okudu.

Amerikalı dahi çocuk Gregory Smith (1990 – ) 14 aylıkken kitapları ezberlemeye başladı. Bir yıl içinde ikinci sınıftan sekizinci sınıfa geçti ve yedi yaşındayken de liseye başladı, liseden iki yıl sonra mezun oldu. On yaşındayken üniversite girdi ve daha sonra Virginia Üniversitesi’nde master yaptı. Nobel Barış Ödülü’ne üç kez aday gösterildi.