Dünyanın ilk tüp bebek annesi Lesley Brown, İngiltere’nin Bristol şehrinde hayatını kaybetti. 6 Haziran günü vefat eden Brown 64 yaşındaydı. 

Lesley Brown, uzun bir tedavinin ardından 25 Temmuz 1978’de dünyanın ilk tüp bebeği olan Louise’i dünyaya getirmişti. Louise’in doğumu bütün dünyada çok büyük bir heyecanla karşılanmış, tüp bebek uygulaması bebek sahibi olamayanlara umut vermişti. O günden bu yana, kısa adı tüp bebek olan sperm ve embriyonun vücut dışında döllendirildikten sonra rahme transfer edilmesi yöntemiyle tüm dünyada 4 milyon bebek doğdu. Kimi gelişmiş ülkelerde tüm doğumların yüzde 3’ü tüp bebek yöntemiyle gerçekleşiyor. Örneğin 2012’da ABD’de 59 bin tüp bebek doğumu gerçekleştiği bildiriliyor.

Tüp bebek araştırmaları çok uzun bir süreçte gerçekleşmişti. Yaklaşık 10 yıllık bir araştırmanın sonucunda insan üzerindeki ilk denemeler 1970’lerde İngiltere’de yapılmış ancak 60 çiftin katıldığı ilk araştırmalar olumlu sonuç alınamamıştı. Ev kadını Lesley Brown ve demiryolu işçisi eşi John tüp bebek yöntemini denemeye karar verdiklerinde 9 yıldır tedavi görüyorlardı. İlk denemede hamile kalmayı başaran Lesley Brown, normal bir gebelik dönemi geçirebilmek için mümkün olduğu kadar medyadan uzak durdu. Katolik Kilisesi’nin halen süren tüp bebek itirazlarını ise tümüyle görmezden geldi.

Kızı Louise’in doğumundan sonra medyanın ilgisi daha da arttı ve Lesley Brown aylarca evinden çıkamadı. Bir müddet sonra aile şehir değiştirmeyi tercih etti. Lesley Brown, dört yıl sonra, yine tüp bebek yöntemiyle kızı Natalie’yi dünyaya getirdi. Eşini 2007 yılında kaybeden Lesley Brown, iki kızı ve üç torunuyla birlikte yaşıyordu.