Yaz bitti okullar başlıyor. Sabah çocukları kaldırıp okula yetiştirme telaşı çoktan başladı. Parenting Dergisi’nden Stephanie Dolgoff‘un önerilerini özetliyoruz…

Beden saatini yeniden başlatın

Gece geç saatlere kadar oturup, sabah da geç uyanmaya ayarladı kendini tembel yaz ayları boyunca. Ama okul döneminde bu mümkün değil. Bu yüzden okula başlamadan birkaç gün önce daha erken yatmasını sağlamaya bakmalı…

Uykuyu çekici hale getirin

Eğer çocuğunuz uykuyu bir tür cezalandırma aracı ya da onu susturacak bir yöntem olarak görüyorsa işiniz zor. Bunun yerine uykunun kendisi için ne kadar iyi olduğunu öğrenmesini sağlamalısınız. Onunla uykunun yararları hakkında konuşun. Bu sayede uyku saati konusunda her gece tartışmak zorunda kalmazsınız.

Uyku hesabı

Sabah okula uykusunu almış olarak gidebilmesi için saat kaçta yatması gerektiğini hesaplayın. Ortalama 8-9 saat uyuması gerekir. Dolayısıyla evden çıkışından en az 9 saat önce uyumuş olmalı. Yatağa gitme saati ise, uykuya başlama saatinden 10-20 dakika önceye ayarlanabilir.

Yavaş yavaş başlamak

Okula başlamadan iki hafta önce uyku saatini yavaş yavaş olması gereken zamana ayarlamaya çalışın. Tabii ki bunu kolayca kabullenmeyecektir. Ama eğer onu sabah okula gideceği saatlere yakın zamanlarda uyandırmaya dikkat ederseniz bu taktik daha da yararlı olacaktır.

Uyanmayı kolaylaştırmak

Onu uyandırma girişiminde bulunurken bir yandan da ışığı yakın, penceresi güneş alıyorsa perdeyi açın. İlk günlerde bu ona zor gelecektir. Ama birkaç gün sonra bu işaretler onun uyanmasını kolaylaştıracak.

Zorlamayın

Özellikle okulun ilk gününden önceki gece çocuğunuz stresli olabilir. Ve siz onu yatağa gitmeye zorladığınızda stresi kat be kat artacaktır. O gece uyku saatini hatırlatın ama baskı yapmayın. Nasılsa ertesi gün erkenden kalkıp bir zamandır unuttuğu rutine dönünce akşamları erken yatmayı o da isteyecektir.

Çalışma masası

Çocuğunuzun akşamları verimli bir şekilde çalışması, kendisine ait bir çalışma ortamı oluşturulmasından geçer. Okul başlamadan bir iki gün önce bu çalışma masasını yeniden organize edin. Yeni kırtasiye malzemeleri, kitapları vs. birlikte düzenleyin. Daha doğrusu o düzenlesin, siz yardımcı olun. Bu onu sabahları kalkmaya da motive edecektir.

Yazın bitmesini istemiyorsa

Bu konuda onu suçlayamazsınız. Ama durumu kavramasına yardımcı olabilirsiniz. Okulun kötü bir şey olmadığını hatırlatın.

Okul kötü bir yer mi?

Özellikle okula yeni başlayacak çocuklar, okul hakkında kötü şeyler duymuş olabilirler. Bu durumda gözleri bir miktar korkacaktır. O zaman siz de ona anlayabileceği fakat ciddiyetten de ödün vermeyen bir sesle okulun aslında ne kadar iyi bir yer olduğunu anlatın. Kendi okul deneyiminizden bahsedebilirsiniz örneğin. Tabii gözünü korkutacak türden değilse…

Ders çalışmak kötü bir şey mi?

Okul hakkında yapılacak bir başka kötü dedikodu da ödevlerin zorluğu olacaktır. Eğer bundan korktuğunu anlarsanız, ödevlerinde en büyük yardımcısının siz olacağınızı anlamasını sağlayın.

İncinmekten mi korkuyor?

Bir başka mesele de okulda büyük çocuklar ya da öğretmen tarafından korkuyor olması… Bu endişeyi bertaraf etmeye çalışmak herhalde en zoru. Çünkü özellikle yeni başlayan çocuklar için okul aileden en uzun süreyle uzak kalacağı, kendini güvende hissetmeyeceği bir yer. Bu korkudan kurtulmak için mahalleden aynı yaşlarda, aynı okula başlayacak çocuklarla tanışmasını sağlayın.

Öğretmenle tanıştırın

Okul başlamadan birkaç gün önce öğretmenle tanıştırmanız bütün bu yukarıda sayılan korkuları defetmesine yardımcı olacaktır. Öğretmeniyle güvenilir bir ilişki kurabilirse çocuğunuz için okul her geçen gün daha da çekici bir niteliğe