Biz çocukken çizgi romana “Teksas – Tommiks” denirdi ve her durumda hoş görülmezdi.

Biz büyüdük, çizgi roman en azından bizim çocukluğumuza göre itibar kazandı. Ama bu sefer de ortada çizgi roman yok. Hala bizim çocukluğumuzdaki kahramanlarla idare ediyor az sayıdaki meraklısı.

Oysa çizgi roman ne güzeldir. Kendi başına okumak sıkıcıdır diyen herkese bir cevap teşkil eder. Hem de insanı uzaklara götürür.

Şimdilerde çizgi-roman olmasa da çizgi karışık romanlar dikkatimi çeker oldu. Pena Yayınları’nın henüz yayımladığı Julius Zebra da bunlardan birisi. Yayıncısı kitabın formatı için gayet güzel bir de isim bulmuş: grafi-roman.

Çizer Gary Northfield’ın çocuklar için hazırladığı kitap, Romalı askerler tarafından kaçırılarak arenada savaşmaları için tutsak alınan bir zebra olan Julius’un (ve arkadaşlarının) özgürlük mücadelesini anlatıyor.

Macera dolu bu komik öyküde huysuz bir gladyatörle çarpışmanın bir zebraya nasıl da iyi gelebileceğini okuyabilirsiniz.

Bence her yaştan çocuk için ıskalanmayacak bir kitap.

Çizer/yazar hakkında:

Gary Northfield, 2002’den beri karikatür çiziyor. En çok The Beano’da görünen Derek the Sheep karakteriyle tanınmıştır. Derek the Sheep öykülerinden oluşan bir derleme Bloomsbury Children’s Books tarafından yayımlanmıştır. Gary ayrıca, National Geographic Kids, The Phoenix, The Dandy, The DFC, Horrible Histories, Horrible Science dergileri ve Roald Dahl’ın sihirli dünyası için de çizimler yapmıştır.

Gary’nin en son Walker Books’tan The Terrible Tales of Teenytineysaurs ve David Flickling Books’tan Gary’s Garden’ı yayımlanmıştır. Gary’nin en sevdiği konulardan biri hayvanlar ve onların eğlenceli hayatlarıdır. Ayrıca hayvanların, içinde yaşadıkları dünya hakkında ne düşündüklerini merak eder.