Ebeveynleri boşanan çocukların yaşadıklarını kimse bilemez. Ayrı evlerde sürekli değişen bir ortam içerisinde büyüyen çocuk, kendisi gibi ebeveynleri boşanmış çocukların anlayabileceği bir hayat sürer.

Peki, sadece boşanmış anne babaya sahip çocukların anlayabileceği şeyler nelerdir?

1. Anne ve babanız ayrı ise her şeyi iki kere yaşarsınız. Özellikle tatiller adeta bir kabusa döner. Kime gideceğiniz, kimle kalacağınız, kiminle vakit geçireceğiniz başlı başına bir derttir. İkiye bölünürsünüz. Fakat, en güzeli, doğum gününüzün iki kere kutlanmasıdır.

2. Hayatınızı planlama konusunda uzmanlaşırsınız. Çünkü hayatınızı iki ebeveyn ile ayrı ayrı yaşadığınız için belli bir programınız olmalıdır.

3. “Geleneksel” ebeveynlik rolleri sizin için hiçbir şey ifade etmez.

4. Diğer çocuklardan daha asi bir ergen olursunuz.

5. Kötü alışkanlıklarınızın sebebi hep “öteki” ebeveyndir.

6. İyi bir dinleyici haline gelirsiniz. Ebeveynlerinizin çoğu zaman konuşacak birine ihtiyacı vardır. Kurtarıcıları sizsinizdir.

7. İki ev arasında gidip gelirken kullandığınız bir çantanız vardır.

8. Doğum günü partileri ve plaj gezileri gibi etkinliklere katılmadan önce iki ebeveynden de izin almanız gerekir. Bir ebeveynin cevabını diğer ebeveyne yalan söyleyerek ulaştırdığınızda, zor duruma düşebilirsiniz.

9. Ebeveynlerinizin yeni erkek arkadaşı veya kız arkadaşı ile buluştuğunuzda görüşmeniz ne kadar harika geçse de kendinizi tuhaf hissedersiniz.

10. Normal bir aile için kesin olan kurallar sizin için geçersizdir. Geç saatlere kadar uyuyabilirsiniz, kahvaltıda sağlıksız yiyecekler yiyebilirsiniz. Elbette bu haberleri diğer ebeveyne uçurmayan bir ebeveyne sahip olmanız gerekir.

11. Mahallenizden arkadaş edinmeniz zordur, iki ev arasında mekik dokuduğunuz ve ne zaman evde olup olmadığınızı bilmedikleri için mahalledeki çocuklarla görüşüp kaynaşmanız zorlaşır.

12. “Uyumlu” sizin göbek adınızdır. Çok uzun zamandır değişikliklere kolayca uyum sağlamayı öğrendiğiniz için yeni deneyimler, sizi korkutmaz.

13. Başarısız bir ilişkinin dünyanın sonu olmadığını bilirsiniz. Birine aşık olduğunuzda daha dikkatli olursunuz.
Ebeveynler arasında rekabet olabilir, ama uzun zaman bu rekabetin sevgiden kaynaklandığını öğrenmişsinizdir.

14. İki ebeveyni de yarım yarım görmenize rağmen çok seversiniz. Birlikte geçirdiğiniz zamanı değerli kılmak için çabalarsınız.