Beyin gelişiminden, bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar pek çok faydası olan anne sütü yetmediğinde, annelerin imdadına koşan bebek mamaları sanıldığı kadar masum değil. Çocuk Doktoru ve Alerji Uzmanı olan Prof. Dr. Yonca Tabak, inek sütü proteinin çocuklarda alerji geliştirebildiğini belirterek, anne sütünün yetmediği durumlarda tercih edilen bebek mamalarının büyük bölümünün içeriğinde de inek sütü olduğuna dikkat çekiyor.

Genel ortalamalara göre bebeklerin anne sütü ile besleme süresi doğumdan itibaren 4 ay sürüyor. Bu süre içinde bazen sütün yetmemesi bazen de bebeğin doymadığı endişesi, anneleri bebek mamalarına yönlendiriyor. Anne sütünü ikame ettiği iddia edilen bu mamaların büyük bir bölümü aslında, çocukların çok kolay alerji geliştirdiği, inek sütünden imal ediliyor.

İnek sütü alerjisi

Prof. Tabak, inek sütünün, içerdiği protein çeşidi nedeniyle çocuklarda çok sık alerji gelişmesine neden olan bir gıda olduğunu belirterek, bu durumun çocuklara alerjik egzama ve sindirim sistemi problemleri şeklinde yansıdığını kaydediyor.

Tabak, alerjik egzamanın bebeklerde cilt kuruluğu, yanaklarda pütürleşme ve bazen yaralara varan döküntüye neden olabileceğine dikkat çekiyor. Alerjik egzamanın bebeklerde ciddi anlamda kaşıntı yapabileceğini söyleyen Tabak, bebeklerde kaşıntının neden olacağı stresin huzursuzluk ve gece uykusunda sorunlara yol açabileceğini de ekliyor: “İnek sütüne karşı gelişen bu alerji, bazı çocuklarda ise sindirim sistemini tutarak; kusma, ishal hatta gizli reflüye neden olabilir. Gizli reflü olan çocuklarda tekrarlayan bronşitler, ses kısıklığı gibi şikâyetler ile kendini gösterebilir. Bu durumun ileride astıma çevirme riski vardır“ diyor.

Anne sütü ikame edilemez

Yonca Tabak, bebek için en ideal besinin anne sütü olduğunu söyleyerek, anne sütü aldığı dönemde bebeklere, mümkün olduğunca inek sütünden yapılmış mama verilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Tabak, anne veya babada alerjik hastalık hikâyesi varsa, çocukta da aynı problemin görülebileceğini hatırlatarak, anne sütü verilirken annenin beslenme düzeninden de inek sütünün çıkarılmasını öneren çalışmalar olduğunu ifade ediyor.

Keçi sütü de ve soya sütü de alternatif değil

Tabak alternatif olarak önerilen sütlere de değinerek, “Keçi sütü veya soya sütü inek sütüne benzer sütlerdir. Bunlar inek sütü alerjisinde alternatif olarak kullanılamazlar” diyor. Tabak; anne sütünün yetmediği ve mama takviyesinin zorunlu olduğu alerjik çocuklarda, ailelere süt proteini içermeyen özel mamaları tercih etmelerini öneriyor.