Şehirlerin içine kısılıp kalmışlık hissi zaman zaman hepimizi yakalıyor. Olmadık anlarda doğaya gitmek istiyoruz. Aslın doğa bize düşündüğümüzden çok daha yakın…

Serçeler bize bu yakınlığı kanıtlayan, yuvasını evlerimizdeki deliklere yapan, parkta simitimizi paylaşan, yabani olmasına rağmen, yakınlığı ile bizi şaşırtan, anılarımızda yer etmiş minik kuşlar. Ancak bu küçük dostlar, giderek doğadan uzaklaşan düşünce şeklimiz ve değişen yaşamımız nedeni ile her gecen gün azalıyor.

Serçe nüfusunu belirlemek için çalışmalar yürüten Doğa Derneği, Dünya Serçe Günü nedeniyle herkesi 4 gün boyunca yaşadığı yerde gördüğü tüm serçeleri saymaya davet ediyor. Doğa Derneği tarafından etkinlik sonunda tüm illerden gelecek rakamlar ve gözlemci sayısı açıklanacak.

“Ne yazık ki tüm dünyada serçe nüfusu hızla azalıyor” cümlesini duyan hemen herkesin artık daha az serçe gördüğünü fark ettiğini belirten Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz şunları söylüyor: “Şu bir gerçek ki bugünkü hayat biçimimiz birçok şeyi yok ederek mazide bırakıyor. Serçeler de bunlardan biri. Sayıları tüm dünyada hızla azalıyor. Bizim de amacımız bu sadık dostlarımızın kimse farkına varmadan hayatlarımızdan çıkıp gitmesinin önüne geçmek. Bunun için onları daha fazla izlememiz, ciddiye almamız gerekiyor. Bu nedenle herkesi 4 gün boyunca serçeleri saymaya, yani 4 gün boyunca onların farkında olmaya çağırıyoruz. Çünkü serçeler, bu küçük dostlarımız aynı zamanda bu dünyadaki varoluşumuzun ne anlama gediğinin de birer göstergesi.”

Yılmaz, bu çalışmaya katılmak isteyen herkesin bahçesinde, camı önünde veya yakınındaki parkta serçeleri sayıp gözlemleyip notlarını fotoğrafları ile Doğa Derneği’ne iletebileceğini de sözlerine ekliyor.

Gözlemleri bildirmek için aşağıdaki linkte bulunan formu doldurabilirsiniz.