Fransa Gıda Güvenliği Ajansı, anne-babaları bebeklerine meyve suyu ve soya sütü gibi, anne sütününün yerini aldığı iddia edilen içecekleri vermemeleri konusunda uyardı.

Bu tür içeceklerin bir yaşından küçük bebeklerde ciddi metabolizma sorunlarına yol açtığı belirtilen açıklamada:

“Bu ürünleri kullanmak birkaç hafta sonra yetersiz beslenmeye, enfeksiyonlara, komplikasyonlara ve hatta ölüme yol açabilecek metabolizma sorunlarına yol açabilir” dendi.

Prof. Dr. Ahmet Aydın da soya sütünün özellikle bebekler için neden zarar olduğunu şöyle açıklıyor:

“Araştırmacılar soyalı mama ile beslenen yedi bebekteki östrojen düzeylerinin adet dönemleri olan erişkin kadınların kanlarındaki östrojen düzeylerine eriştiğini göstermişler. Sadece soyalı mama ile beslenen bebeklerin aldıkları östrojen miktarı vücut ağırlığına göre ayarlandığında en az 5 doğum kontrol hapına karşılık gelmekte. Son yıllarda kız çocuklarının çok erken yaşta ergenliğe girmelerinde soyanın payı az değil. Soyalı mama ile beslenen maymunların testosteronlarının yüzde 70 daha düşük olduğu da gösterilmiş. Herhalde genç Uzakdoğulu rahiplerin cinsel isteklerini bastırmak için soya yemeleri bu yüzden olsa gerek. Son yıllarda erkek çocuklarda görülen meme büyümesinin de sorumlusu olarak bitkisel östrojen kaynağı soyalı gıdaların aşırı tüketilmesi gösterilmekte.”

Kaynak: TRTHaber ve Beslenme Bülteni