Homer ve Marge Simpson’un ilk göz ağrısı, Lisa ve Maggie’nin ağabeyi Bart Simpson hiç göstermese de tam 35 yaşında. Asıl adı Barholomew JoJo Simpson. Mort Simpson olmaktan son anda kurtulmuş. Nasıl bir kişiliğe sahip olduğuna gelince: Uyumsuz, isyankar, sürekli yanlış anlaşılan, “tehlikeli” bir çocuk olduğu düşünülüyor. Fakat özünde iyi biri ve yaşadığı küçük kasabada sık sık başını belaya soksa da bütün dünyada çok seviliyor.

Okulda büyük başarısızlıklara imza atan Bart’ın ciddi bir konsantrasyon sorunu var. Derslerde çok sıkılıyor ve her fırsatta okulu kırıyor. Daha dünyadaki ilk günlerinde babasının o anda boynunda olan kravatını tutuşturmayı başaran Bart, efsanevi yaramazlıkların insanı.

Palyaço Krusty’ye, skateboard’a, çizgi roman okumaya, televizyon seyretmeye, Lisa’yı korkutmaya, video oyunlarına meraklı. Aynı zamanda bir graffiti sanatçısı olan Bart Simpson’ın rumuzu ise El Barto. Bütün bu özellikleriyle ailesiyle birlikte yaşadığı Springfield Kasabası’nın en problem çocuğu…

Springfield İlköğretim Okulu öğrencilerinden Bart, erişilmez hayal gücüyle sık sık kasabanın altını üstüne getiriyor. Okuldaki başarısızlığı yanıltıcı olmasın, sevmediği insanlara kurduğu tuzaklar tek kelimeyle dahice ve her yaramazlığıyla kendince bir ahlaki ders vermeyi de ihmal etmiyor. Dikkat bozukluğu problemi olduğu ilk bakışta anlaşılan Bart, çok istese de matematikte bir türlü istediği notları alamıyor.

Çok basit kavramları bile anlamakta zorlanıyor, mesela “ironi” sözcüğünün Ekvator yakınlarında bir ülke olduğu fikrinden bir türlü vazgeçemiyor. Bart’ın bütün bu özelliklerinin, Marge’ın ona hamileyken gazoz zannedip yanlışlıkla içtiği bir şişe şampanyadan kaynaklandığı sanılıyor.

Otorite figürleri tarafından hiç düşünmeksizin “başarısız” kategorisine yerleştirilen Bart’ın notları F ve D arasında gidip geliyor. Ancak onun dehasının okul sıralarını aştığını tüm takipçileri biliyor. Örneğin canı isterse Talmud parçalarını her ayrıntısına kadar öğrenip, bir Rabbi ile teoloji tartışabiliyor, hem de Rabbi’yi çıldırtacak bir zihin berraklığıyla. Baseball Ligi’nin uzaydan herkesi izleyen bir istihbarat uydusu olduğuna inanan Bart, bu sorunun üstesinden gelebilmek için bütün kasabayı yerlebir edebilecek bir azme de sahip.

Bart bazı şeyleri de farkında olmadan öğreniyor. Örneğin sadece birkaç günde Fransızca öğrenmesi herkesi çok şaşırtmıştı. Büyükbabasına göre bunun sebebi Fransız genleri taşıyor olmasıydı. Ama Brezilya’ya gitmek için İspanyolca öğrenip, orada Portekizce konuşulduğunu duyduğunda büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını da biliyoruz.

Kızkardeşi Lisa vejeteryan olsa da Bart tam bir etobur. Fakat aynı zamanda hayvanları çok seviyor. 35 yıllık çocukluğu süresince bir köpek, bir fil, bir yarış atı, bir büyük kertenkele ve ren geyiği besledi.

Bart’ın Springfield’da El Barto rumuzuyla yaptığı graffitilerin en önemli teması süper kahraman Bartman’ın maceraları. Uzmanlar Bartman’ın, Bart’ın alter ego’su olduğu görüşünde.

Babasıyla ilişkileri gelgitli bir seyir izleyen Bart’ın ona arada bir de olsa hayranlık duyduğu kuşku götürmez. Ancak kendisinden 2 yıl 38 ay küçük Lisa için Bart bazen tam bir kabusa dönüşebiliyor. Lisa’nın, ona sunduğu sorun çözme becerisinden neden yararlanmadığını merak eden Bart sık sık kızkardeşinin işlerine burnunu sokup olayları hiç beklenmedik bir yönde şekillendirebiliyor.

Bart’ın en yakın arkadaşı Milhouse Van Houten. Bart’la yakın arkadaşlık Milhouse’u sık sık belaya sürüklüyor, ancak o buna pek de aldırmıyor sanki. Milhouse konusunda son derece kıskanç olduğu da biliniyor. Örneğin, Milhouse Samatha Stankey’e aşık olup Bart’la daha az zaman geçirmeye başladığında alevlenen kavga akıllardan çıkmıyor. Öte yandan arada bir Bart da aşık oluyor. Bugüne kadar tıpkısının aynısı bir kız kardeşi olan Terri’ye, kendisinden birkaç yaş büyük Laura’ya, Greta’ya ve ilişkisini gizlemek zorunda kaldığı Jessica’ya aşık oldu.

Canının istediği her dili öğrenen, uzun yıllardır ehliyeti olan, Springfield’i defalarca yakıp yıkan ama aynı zamanda kasaba sakinlerini kendisine karşı biraraya getirmek gibi bir özelliği de bulunan Bart, tüm zamanların en sevilen çocuklarından biri. 1998 yılında, Time’ın en etkili insanlar listesinde 46’ncı sırayı alan Bart, kız kardeşi Lisa’yla birlikte TV Guide dergisinin “Tüm zamanların en iyi 50 çizgi kahramanı” listesinde de 11’inci oldu.

Chris Turner’in Planet Simspon (Simpson Gezegeni) adlı kitabında nihilist olarak tarif ettiği Bart, Tom Sawyer ve Huckelberry Finn gibi ABD’li öncüllerinin izinden yürümeye devam edecek…

Bart hakkında gereksiz bilgiler

– Bart, tıpkı onu çizen Matt Groening gibi solak.
– Çalınmış pul kolleksiyonu yapıyor.
– Resmi doğum günü 1 Nisan.
– En sevdiği yemek Krustyburger
– Kızkardeşi Lisa ve en yakın arkadaşı Milhouse’la Kidz Newz gazetesinde çalışmışlığı var.
– Kan grubu 0 RH negatif.
– Konuşmaya başladığı günlerde ilk öğrendiği sözcük ise: Ay Carumba…

Kaynak: Wikia