Aile denilen şey kimi zaman çok fena, ama bazen de o kadar güzel ki… Yalnızca Türkiye gibi memleketlerde değil, dünyanın her yerinde ailenin geleceği erkek çocuk üzerine kurgulandığı için, kızkardeşler arasında sürekli olarak hem sevgi ve ilgi merkezi olmak için girişilen rekabete, hem de bir nevi kader arkadaşlığından doğan empatiye dayanan tuhaf, vazgeçilmez, erkeklerin (kardeş, baba ve sevgili olarak) anlamakta bir hayli zorlanacakları türden derinlikli bir ilişki kurulur. Kızkardeşliğin her coğrafyada şekli şemali değişse de, evrensel ilkelere haiz içeriğini araştırdık ünlü kadınların cümlelerinde…

Marlyn Monroe ve kızkardeşi Bernice Baker Miracle

“Hayat ne yaşıyorsanız odur. Arada bir içine etmeniz, bu kuralın evrenselliğine halel getirmez. En iyisi, hayatınızın içine nasıl edeceğinize kendinizin karar vermesidir. Başka kızlar arkadaşlarınız olabilir, bir sürü kız arkadaşınız gibi davranır. Hayatınıza girer ya da çıkarlar. Sizinle hayatınızın sonuna kadar kalan kişi, gerçek dostunuzdur. Gitmesine izin vermeyin. Ayrıca şunu aklınızda tutun, kızkardeşler dünyanın en iyi arkadaşlarıdır.”

Marilyn Monroe

 

Kızkardeş, sizin aynanızdır, ihtimaller dünyasında tam arkanızda durup ışıldar. Sizin tanığınızdır, en iyi ve en kötü hallerinizi görür, sizi her halinizle sever. Suç ortağınızdır, gece yarısı eşlikçinizdir, alacakaranlıkta bili sizi gülümsemenizden tanır. Öğretmeniniz, avukatınız, halkla ilişkiler sorumlunuz, hatta psikoloğunuzdur. Bazen de, keşke tek çocuk olsaydım diye yazıklanma sebebinizdir.

Barbara Alpert

 

Kızkardeşler arasında özgün bir ilişki vardır. Kızkardeşiniz, sizi ve bütün hayatınızı bilir, buna rağmen sizi sever. Ve bir de, canınızı nasıl acıtacağını en iyi bilen kişidir.

Lisa See

 

Eğer iki kızkardeş söz konusuysa, biri daima dans eden, diğeri daima izleyendir.

Louise Glück

 

Bütün dünyayla dalga geçebilir ama kızkardeşinizle alay edemezsiniz.

Charlotte Gray

 

İnsanlar hepimiz kızkardeşleriz ya da erkek kardeşleriz diyerek romantik bir önermede bulunduklarını zannederler. Gerçekçi olalım. Hepimiz kardeş miyiz? Peki… Kardeşler kavga eder, birbirlerinin saçını çeker, birbirlerinin eşyalarını çalar ve birbirlerini suçlarlar. Ama aynı kandan geldiklerini, aynı genetiği ve aileyi paylaştıklarını da bilirler. En çok da birbirlerinden nefret ettikleri zaman farkındadırlar bu gerçeğin.

Vera Nazarian

 

Bir kızkardeşim var. Kızkardeşliğin ne demek olduğunu bilirim. Genellikle ve sadece adil olmakla ilgilidir. Kızkardeşinizin sizinle aynı oyuncağı istediğini bilirsiniz, aynı sayıda köfte olmalıdır aynı miktardaki makarnanın yanında ve aynı sevgiyi görmelisiniz anne ve babanızdan.

Jodi Picoult

 

Kızkardeşimiz hem bizizdir, hem de tam tersimiz. Kızkardeşlik çok tuhaf bir ikilemdir.

Toni Morrison

 

Kızkardeşiniz iyi ya da kötü bir şey yaptığınızı, Noel Baba’dan önce öğrenir.

Linda Sunshine

 

Kızkardeşler bunaltır, müdahale eder, eleştirirler… Şımarıkça küser, gücenir, laf sokarlar. Ödünç alırlar. Kırarlar. Banyodan çıkmak bilmezler. Ayak altında dolaşırlar. Fakat tam da o kocaman felaketle karşılaştığınızda, oradadırlar. Sizi herkese karşı savunurlar.

Pam Brown