Ana baba manifestosu:

1 – Sağlam çocuk, sağlam ana-babada bulunur.

2- Armut dibine düşer. Eğer armutla bir probleminiz varsa ağacı değiştirin. (Değiştirebilirseniz!)

3- Çocuğunun psikolojisi için yapacağın en iyi şey, anne ve babanın (ya da yakinen ilgilenen kişilerin) kendi psikolojilerini çözmeleri, en azından farkındalıklarını arttırmaları. Kendi komplekslerini aktarıyorsun ona. En azından farkında ol, belki bir faydası olur…

4- Eğer bazı fedakarlıkları yapamayacaksan, hiç bulaşma. Eğer iyilik yapıyorum, karşılığını göreceğim diye düşünürsen, hiç yaklaşma. Yapacaksın elinden geleni ve yine de yetmeyebilir.

5- Anahtar sözcük denge. Nasıl bilmiyorum ama uçlar törpülenecek.

6- Senin ona uyman, onun sana uymasından daha kolay ve zahmetsizdir.

7- Bebişler düzen sever. Ama belki seninkini sevmez.

8- Yavruna kızdığında ya da bir konuya aşırı tepki gösterdiğinde derhal dönüp kendine bakacaksın. Yara senin yaran olmasın?

9- Büyüyeceksin. Önce kendini büyüteceksin. Olgunlaşma yolunda ilerleyeceksin. Kişisel gelişim aşamalarına bakacaksın.

10- Çocuk olmayacaksın, şımarık olmayacaksın. Artık çocuk yavruş.

11- Bencil olmayacaksın. Eşitlik aramayacaksın. Bu eşit bir ilişki değil. Sen veren olacaksın.

12- Çocuğun üzerine düşündüğün kadar, belki daha çok kendin üzerine düşünmelisin. En azından ilk yıllarda aynan o senin. Eğer kendi karanlığınla yüzleşemezsen, yavrun senin karanlığınla yüzleşmek zorunda kalıyor. Ana babasının korkularını rüyalarında gören çocuklar var. Yazıktır. (Aslında dönüp dolaşıp aynı şeyi diyorum.)

13- Hem içgüdüne güveneceksin, hem de okumayı bırakmayacaksın. Hem başkalarının deneyimlerini dinleyeceksin, hem de seninkinin çok farklı olabileceğini kabulleneceksin.

14- Çocuğun için ISO 9001 alamazsın. Standart sapma senin için “Standart sana diyorum sapma dedim!” noktasında ifade bulmasın.

15- Hayır, senin çocuğun sınıftaki diğer 20 çocuktan daha üstün değil.:)

 

http://ozguranne.blogspot.com