Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, anne sütü bankacılığı projesiyle ilgili yasal düzenlemelerin önümüzdeki iki ay içinde tamamlanacağını bildirdi. Ulusal Toplum Ruh Sağlığı Sempozyumu sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Müezzinoğlu, Tam Gün Yasası ve anne sütü bankacılığına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Müezzinoğlu, “Tam Gün Yasası’nın öğretim üyelerinin beklentilerini karşılamadığı, bir revizyonun olup olmayacağı?” sorusu üzerine, “Daha durun. Doktor arkadaşlarla ilgili yapabileceğimizin bu anlamda azamisini yaptık. Bunun değerlendirmesini en erken bir yıl sonra yapacağız” diye konuştu.

Anne sütü bankacılığı konusundaki değerlendirmelerin sürdüğünü bildiren Müezzinoğlu, “Bakanlar Kurulumuz’dan ve başbakanımızdan bu konuyla ilgili, yasal çalışmalarla ilgili süreci başlatmamız yönünde bakış açısını aldık. Şimdi önümüzdeki bir iki ay içinde yasal düzenleme çalışmaları yapacağız” dedi.

Bir başka soru üzerine ilk etapta hukukçularla toplanarak mutfak çalışması yapacaklarını belirten Müezzinoğlu, 1-1,5 ay sonra mutfaktan çıkanları kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Bir gazetecinin, “süt kardeşliği projesine” yönelik görüşünü sorması üzerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, konuyla ilgili görüşlerini Bakanlar Kurulu toplantısında bildirdiklerini söyledi.

Kaynak: iyibilgi.com