Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Fatih Ormanı B Tipi Mesire Yerinin işletmeciliğini yürüten AKC Petrol Ürünleri adşı şirketin sözleşmesini, idareden izin almaksızın işadamı Ali Ağaoğlu’nun da arasında bulunduğu gruba hisse devri yaptığı gerekçesiyle feshetti. Depozito ve teminatları gelir kaydedilecek olan AKC Petrol Ürünleri, mesire yerini 10 gün içinde hasarsız olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na devretmek zorunda. Şirket ayrıca önümüzdeki bir yıl boyunca devlet ihalelerine giremeyecek… Sözleşmenin feshedilmesiyle birlikte Ali Ağaoğlu’nun kamuoyunda büyük bir rahatsızlık yaratan Maslak 1453 projesini nasıl bir sonun beklediği de merak konusu oldu. 

Ağaoğlu: Bakanlık kendi yapsın

Kararla ilgili olarak Radikal muhabiri Nuriye Doğu’ya açıklama yapan Ağaoğlu şunları söyledi: “Ormanı Hyde Park, Central Park gibi yaşam alanı yapacaktım. Ama önemli değil. Sonuçta orman orada duruyor. Alsın Bakanlık park yapsın. Benim projem etkilenmiyor. Bir maddi kaybım da olmadı.”

Ağaoğlu Maslak 1453 Projesi ile ilgili olarak kamuoyuna yapılan yazılı açıklamada ise, orman tahsisinin iptal edildiği ancak projede bir değişiklik olmadığı belirtildi. Reklamda ayrıca ‘evinizin yanında bir orman istemez misiniz?’ sözünün tüketiciyi yanıltmak anlamına gelmeyeceği, bölgenin 75 milyon Türk vatandaşına olduğu gibi Maslak 1453 sakinlerine de açık olacağı vurgulandı.

Ne olmuştu:

Dönemin Çevre ve Orman Bakanlığı Bölge Müdürlüğü ile AKC Petrol Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. arasında 9 Aralık 2009 tarihinde Fatih Ormanı Tabiat Parkı ile ilgili olarak, ”İstanbul İli Fatih Ormanı B Tipi Mesire Kapı Girişi Ücretlerinin Tahsili ve Tesislerin İşletmeciliği ile Genel Saha Temizliği İşleri İşletmeciliği İhale Sözleşmesi” imzalandı.

– Son dönemde yaşanan tartışmalar üzerine inceleme başlatan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ticaret Sicil Müdürlüğü’nden, şirkette sermaye tutarı ve ortaklık durumunda değişiklik olduğunu öğrendi. Hisselerin büyük bir bölümü Ali Ağaoğlu’na devredilmişti, hemen sonrasında da şirkette sermaye artırımına gidilmişti.

– Bu durumun ortaya çıkması üzerine fesih için harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ihlal edildiği kanaatiyle ihale sözleşmesini iptal etti.

Bu koşullar altında, işletmeci şirket, 10 gün içinde tesisi ve sahayı boşaltarak hasarsız, elektrik, su, telefon ve benzeri her türlü borçlardan ve işletme bedelinden borçsuz olarak karşılıklı imzalanacak devir teslim tutanağı mukabilinde idareye teslim edecek.