Motor hareketlerinde sınırlı olmak sizi farklı alanlarda geri bırakabiliyor.Merak duygusu, öğrenmede çok önemli ancak bu çocuklarda siz yanına götürdüğünüz veya ona sunduğunuz noktada bu duygu gelişebiliyor. Düşünsenize bütün gün boyunca hep aynı yerde otursanız ve hep aynı bakış açısıyla bir mekanda bulunsanız; üstelik o anda gördüğünüz veya duyduğunuz hiçbir şeye bir başkasının yardımı olmadan dokunamasanız ne kadar çabalarsınız?

Bu yüzden zihinsel anlamda iyi dahi olsalar sürekli geliştirmek için çalışmak önemli. Bu noktada farklı mekanlara sokmak,değişik malzemelerle çalışmak faydalı oluyor. Eğitim materyalleri  yardımı ile bu çabaları desteklemek de çok önemli ve güzel sonuçlar almak mümkün. Bu materyallerin son yıllarda sayıları artmakla beraber hem eğlenceli hem de eğitici olanlar bakımından Türkçe tercümelerinin yetersiz olduğu görüşündeyim. Özel eğitim ile ilgili kitaplar sayıca fazla. Aslında tüm bu eğitim araçları ile çalışırken bence gözden kaçırılmaması gereken nokta çocuğun aktif saatlerini bulmak ,dikkat ve konsantrasyonunu sağlamak adına sessiz ve göz teması kurabileceğiniz bir ortamda olmak  ve öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek önemli. Görsellerini paylaştığım bu “eğlen öğren” kartlarını ilk olarak özel eğitim öğretmenimiz Deniz için kullanmıştı. O zaman İngilizce bir materyal idi. Ancak şu anda 3-4 yaştan başlayarak 8-9 yaşa kadar olanları Türkçe olarak var. Bu sorular çok eğlenceli ve tüm çocukları merak içinde yeni şeyler öğrenmeye teşvik ediyor.

Öteki görseldeki kitaplar aslında yine özel eğitim amaçlı kullanılıyor ancak burada özellikle yönerge takibi, dikkat becerilerini geliştirme anlamında tüm anneler için önerebileceğim türden. Özellikle sözel yönergeleri takip konusunda  çalışma hayatım boyunca sıkıntı duyan öğrencilerim hiç de az değildi. Her çocuk için geliştirilmesi gereken bir beceri diye düşünüyorum. Öncesi sonrası kartları, olay kartları yine çok kullandığımız materyaller. Çocuklarla vakit geçirirken onların sorularına sıkılmadan cevap vermenin yanı sıra, sizin de onlara günlük olaylar ve yaşamla ilgili sorular sormanız, düşünmelerini sağlayan güzel bir zihinsel aktivite oluyor. Bu arada tablet bilgisayarda kullandığımız oyunlardan maths age 3-5 (Eurotalk.com) ve İnjini (İnjini.net ) adlı iki uygulama da Deniz için çok faydalı oldu. Gerçi İngilizce ama anlaşılması güç değil. Bu uygulamaların her ikisi de işitsel, görsel algı ve ince motor gibi birçok alanı destekleyici çalışmalar içeriyor. Önce demolarını ücretsiz alabiliyorsunuz ancak ben daha sonra normal sürümlerini de aldım. Tablet uygulamalarda en büyük fark çocuk çok daha uzun bir süre sıkılmadan çalışabiliyor olması.

Bu arada onlineanne.com adlı bir site var. Üç annenin kurduğu bir site teknolojik anlamda incelemeler yapıp sizlere faydalı olabilecek tablet ve bilgisayar uygulamaları öneriyor. Ben çok beğendim ve eğitim uygulamalarına ulaşmak açısından çok kullanışlı. Öğrenme her çocuk için mümkün hızı ne olursa olsun sabırla yol alabilirsiniz.

(Deniz’li Günler)