Müzik delisi biri olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim. Babam müziği çok severdi, annemin de ondan aşağı kalır yanı yoktu, ama daha çok romantik şarkıları tercih ederdi. Her ikisinden de bir şeyler geçti bana. Okula başlar başlamaz kendi müzik grubumu kurdum, hatta kendi çapımızda albüm bile yapmıştık. Bugün size, büyümeye çalıştığım yıllarda dinlediğim baba olmak ya da bir babaya sahip olmak hakkındaki şarkılardan küçük bir seçki sunmak istiyorum. Bu şarkılar genel olarak baba olmak hakkında. En iyi ya da en kötü şarkılar oldukları söylenemez. İyi mi kötü mü olduklarına siz karar verin.

Ugly Kid Joe, Cats in the Cradle (1992)

Nedense bu şarkı beni hep duygulandırır. Baba olmanın anlamı hakkında bir şarkı diyerek özetleyebiliriz konusunu. UKJ tarafından coverlanmış, daha küçücük bir oğlanken bile walkman’imle dinliyordum ve ciddi ciddi gözlerim doluyordu.

Will Smith, Just the Two of Us (1998)

Will Smith benim babam olabilir mi? Neden bilmiyorum onun babam olmasını istemişimdir hep. Bir zamanlar dillerden düşmüyordu bu şarkı. Ergenlik yıllarıma döndüm şimdi dinlerken bir kez daha ve kaçınılmaz olarak babamı anlamaya çalışıyorum.

Nirvana, Serve the Servants (1993)

“Bir babam olması için çok uğraştım/sonunda ancak bir babacağım olabildi.” X kuşağının başlıca sloganıydı bu dizeler. Babalar kendi zamane çocuklarının hiç de kendi çocukluklarına benzemediğini anlamaya başladılar. Hayatımızda yeniden yer almak istiyorlardı, ama ne mümkün… Kurt Cobain babasıyla sorunlu bir ilişki sürdürüyordu, ama bu şarkıya kadar asla bu öyküden bahsetmedi.

Pearl Jam, Alive (1991)

Bu şarkı zamanında bir tür marş gibiydi, babasıyla iletişim kuramayan çocuklar için. Eddie Vedder’in yazdığı sözlerde otobiyografik bir taraf olduğunu biliyorduk. Baba dediği kişinin aslında üvey babası olduğunu, biyolojik babasının ise hayli zaman önce öldüğünü öğrenmiş ve bu şarkıyı yazmıştı. “Hala hayattayım” nakaratının bambaşka bir anlamı vardı. Aslında Vedder kendisi de bu şarkının babalık kurumuyla ilgili değil, sonunda hakikati öğrenmekle ilgili olduğunu söyledi defalarca. Ama hayranları hikayeden vazgeçmediler, çünkü bu şarkı bir şekilde hayatlarını değiştirmişti. Vedder büyüdü, iki çocuk babası oldu. Keşke şimdi de babalık hakkında yeni şarkılar yapsa.

Everclear, Father of Mine (1997)

Bu şarkının hedefi ticari başarı yakalamaktı. Ama bir şekilde yüreklerimize de hitap etmeyi başardı. Bir gün radyoyu açtım ve çalmaya başladı, hemen kapattım ben de. Hoşuma gitmemişti. Fakat bir yandan da her yerde karşımıza çıkıyordu. Şimdi dinlediğimde o kadar da kıl olmuyorum şarkıya. Sözler daha anlamlı geliyor belki de: “Şimdi büyüyüp adam oldum, benim de çocuğum var. Söz veriyorum bildiğim bütün acıları öğrenmesini sağlayacağım.”

Charlie, HowToBeADad.com