Yeni doğan bebek ilk nefeslerini ağlayarak, bağırarak ağız yoluyla alır, ardından kısa sürede sakinleşip burundan nefes almaya başlar.

Erişkinden çok daha belirgin olarak, bebekler nefes almak için burun deliklerinin açık, rahat nefes alınır şekilde olmalarına muhtaçtır. Burnu tıkalı olduğunda, burnundan rahat nefes alamadığında ancak ağlayarak ağız yolu ile nefes alır. Tıbbi bir sorun olmadıkça yeni doğan bebek müdahale edilmeksizin, burun deliklerinden ihtiyacı olan nefesi rahatlıkla alır. Sağlıklı bir yenidoğanda burun tıkanıklığının en büyük nedeni oda ısısının gereğinden yüksek olması nedeniyle soluduğu havanın neminin azalması, burun deliklerini döşeyen mukozanın nemsizleşmesidir. Bu nedenle burnunda hapşırıp temzileyemediği tıkaçlar oluşur.

Bebekler için serum fizyolojik denilen burun damlaları burun deliklerini nemlendirmek için kullanılabilir. Oda sıcaklığını yüksek tutmamak doğru çözümdür. Eğer yenidoğan ağzı kapalı duramıyor, ağzı kapalı olduğunda ağlamaya başlıyor, ağzı kapalı iken cildi soluklaşıyor, dudakları pembe-kırmızıdan morumsu renge dönüyorsa çocuk doktoruna danışılmalıdır.