Farklı gelişim gösteren insanlar hakkında anlatılan hikayeler genellikle onların yapamadıkları şeylere odaklanır. Bir nöromusküler bozukluk olan Charcot-Marie-Tooth hastalığıyla doğan Sophie Klafter bu farklılıklara uzun zamandır aşina.

Klafter, çevresiyle bir diyalog oluşturmak için ilk olarak kendi portresini fotoğraflayarak işe başladı.

Daha sonra fiziksel farklılıklara sahip olan başka kişilerin fotoğrafını çekmeye devam eden Klafter, projesini “Ben sadece bir şeyler yapabilen ve farklı gelişim gösteren insanların portrelerini çekmek istemedim; aynı zamanda onların hayat hikayelerine de odaklandım. Evlerine gitmek, aileleriyle tanışmak, eşyalarına dokunmak ve kendi azim hikayelerini duymak istedim. Ben gerçekten onların ruhunu yakalamak ve atipik bir vücutta hayatını sürdürmenin nasıl bir şey olduğunu anlamak istedim.” diye açıklıyor.

10 yıl önce, Chloe'nin omurgası bir kazadan sonra hasar gördü. Sanatçı olan Chloe, Haziran ayında bir sanatçı ikamet programına başlamak üzere Vermont'a gidecek.

Down Sendromlu Adam çalışmaktan gayet memnun. Vücut geliştirmeyi sevmesinin yanı sıra iyi bir atlet olarak da biliniyor.

Diyastrofik dislepsi ile doğan Geri, bu konuda farkındalığı artırmaya çalışıyor.

Charcot-Marie-Tooth Hastalığı ile doğan Jeff, matematik ve mühendislik alanlarında derecelere sahip iyi bir avukat. Üç çocuk babası olmakla gurur duyuyor.

koreoatetoid serebral Palsili Heather, sosyal hizmetler alanında eğitim görüyor. Konuşmasını sağlayan bir aletle iletişim kuruyor, yüzmeyi, yazmayı ve ata binmeyi seviyor.

androgenetik alopesi (saç kaybı) hastalığına sahip Kathy'nin bütün ailesi bu hastalıktan muzdarip.

Kahreemah, kanser nedeniyle bacağını kaybetti. Hobi olarak kaya tırmanışına başladı. Brooklyn'de tırmanış dersleri veriyor.

Mark ve Katherine birlikte dans dersleri alıyor. Mark'ın belden aşağısı felç.

Yirmilerinde görme yetisini kaybeden Rhonda, Manhattan'da bir psikanalist. Müzik üzerine master yapıyor.

Ayrık omurga ile doğan Lena, 8 yaşında ve kendini "moda tutkunu" olarak tanımlıyor.

Sarah, ressam, heykeltıraş ve harp virtüözü. Bacakları ve bir kolu olmadan doğan Sarah, vücudunu seviyor ve dünyaya gelişinin bir nedeni olduğuna inanıyor. Sonraki hayatında vücudunu özleyeceğini söylüyor. "Engelli olmanın en zor yanı etrafınızdaki insanların sağır ve dilsiz olmalarıdır." diyor.

Kas distrofisi ile doğan Steve, bir komedyen.

Venezüelalı Samantha lenf ödemi hastalığına sahip. Arya söylüyor ve keman çalıyor.

BRCA II genini miras aldığını öğrendikten sonra koruma nedeniyle iki göğsü de ameliyatla çıkarılan Sarah'ın iki göğsü vücudundan alınan yağ ve deri ile yeniden yaratıldı. Üç çocuk annesi.

Sophie, babasından Charcot-Marie-Tooth hastalığını miras almış.

Justin bütün ailesi gibi albino. Metropolitan Sanat Müzesi'nde çalışan Justin ileride model olmak istiyor.

Helene, bisikleti elleriyle sürüyor. Manhattan'da yarışlara katılan Helene, kendisi gibi doku sertleşmesine sahip öğrencilere yüzme dersleri veriyor.