Seinfeld’in bir bölümünde, Elaine çocuk sahibi arkadaşları ile çevrelenmiş bir şekilde otururken arkadaşları şöyle der: “Bir bebek sahibi olmalısın” Milyonlarca kadının diziyi izlediğini ve bu konuyu merak ettiğini tahmin ediyoruz.

Toplum ne zaman doğuracağınızı bilmeyi talep ettiğinde ve siz henüz bunu gerçekleştirmediyseniz onlara verecek cevabınız ne olur?

Medya, ünlülerin “hamile karınlarını” kapak yaparak kadınların çocuk sahibi olması gerektiği düşüncesini tetiklerken, toplumun kadınlık ve annelik kavramları arasında kurduğu sıkı bağ nedeniyle genç kadınlar büyük bir baskı altında olduklarını hissediyorlar.

Çoğu kadın çocuk sahibi olmayı arzularken, kadınların birçoğu da buna karşı olduklarını ya da kararsızlıklarını dile getiriyor. Ama ne olursa olsun, çocuk doğurma konusunda hiçbir kadın toplumun acımasız taleplerini karşılamak zorunda değil.

İşte, 11 kadının bebek sahibi olmak ile ilgili “saçma” sorulara verdiği mükemmel yanıtlar:

1. Cameron Diaz: “İnanılmaz bir hayatım var.”

Cameron Diaz, 2009 yılında verdiği bir röportajda, çocuksuz kadınların bildiği bir şeyi yeniden vurguladı.

Çocuk sahibi olmak bir varoluş sebebi değildir.

“İnanılmaz bir hayatım var. Bu hayata bir çocuğum olmadığı için sahibim.”

2. Jennifer Westfeldt

2012 yılında New York Times’a konuşan Westfeldt bu konudaki düşüncelerini şöyle açıklıyor: “Daha sonra pişman olma olasılığımız çocuk sahibi olma düşüncesi için yeterince ikna edici gelmiyor.”

3. Zooey Deschanel: “Bu soruyu kimse bir erkeğe sormuyor.”

Hamile olan Deschanel, çocuk beklemeden önce bu konuda kendisine sürekli sorulan soruların oldukça rahatsız edici olduğunu ve seksizm barındırdığını ifade ediyor. “Her kadın çocuk sahibi olmak için ölüp biter. Hiç sanmıyorum. Bunu kimse bir erkeğe sormuyor.”

4. Chelsea Handler: “Çocukluk yeterince kalp kırıcı.”

16 yaşındayken kürtaj operasyonu geçirdiğini söyleyen Handler, iyi bir anne olacağına inanmadığını ve yeniden çocukluk yaşamayı arzu etmediğini açıklıyor.

“Çocukluk herkes için yeterince kalp kırıcı. Kendi çocuğumla başa çıkıp çıkamayacağımı bilemiyorum.”

5. Oprah Winfrey: “Çocuk sahibi olsaydım, onlar kesinlikle benden nefret ederdi.”

Bir dünya olsaydı ve bu dünyada kadınlara “çocuk sahibi olmak mı, yoksa kariyer sahibi olmak mı” sorusu sorulup bir seçim yapmaları istenseydi, Winfrey kariyer derdi. 2013 yılında en iyi arkadaşı Gayle King anne olmayı düşlerken, Winfrey Martin Luther King Jr. olmayı düşlediğini söylüyor. Çocuğun hayatında ikinci planda olduğunu belirtiyor.

6. Ellen DeGeneres: “Onları mahvetmek istemem.”

Ebeveynliğin ne kadar zor bir iş olduğunu DeGeneres ve de Rossi çifti bu sorumluluğu alamayacaklarını söyleyerek dile getiriyor.

7. Margaret Cho

“Çocukları gördüğümde hiçbir şey hissetmiyorum. Annelik içgüdüm yok.”

8. Sarah Silverman

“Artık hayattan isteyecek bir şeyim kalmadığında çocuk sahibi olmak isterim. Ve onlar benim dünyam haline gelir.”

9. Kim Catrall: “Başım ağrıyor.”

“Onların muhteşem, komik ve şirin olduklarını düşünüyorum ama sonra başım ağrıyor.”

10. Jennifer Aniston

Brad Pitt’ten çocuk sahibi olmadan boşandıktan sonra hakkında çıkarılan söylentilerle baş etmeye çalışan Aniston, bir kadının neden çocuğu olmadığı konusunun kimsenin burnunu sokacağı bir mesele olmadığını ifade ediyor. “Vajinanızdan bir çocuk çıkarmadığınız, annelik duygusundan yoksun olduğunuzu göstermez. Köpeklere, arkadaşlara, arkadaşlarınızın çocuklarına da annelik yapabilirsiniz.”

11. Gloria Steinem: “Herkes aynı şekilde yaşayacak diye bir kural yok.”

“Ses telleri olan herkes nasıl opera sanatçısı olmuyorsa, rahmi olan herkes de anne olmayabilir.”