Beni tanıyanlar çizgili şeylere karşı bir zaafım olduğunu bilir. Geçen yıl sıcak havalarda meyve suyundan çizgili dondurma yaparken o kadar çok eğlenmiştim ki bu sefer de aynı dondurmanın sadece meyveden oluşanını denemeye karar verdim.

Dondurmanın çizgilerini oluşturan bu katmanları püre haline getirilmiş kivi, çilek, mango, yaban mersini, karpuz ve ananas oluşturuyor. İlave hiçbir şey, hiçbir şeker veya şurup kullanılmıyor. Bu nedenle ağzınıza sadece meyve tadı geliyor.

Yaptığınız bu dondurma, dondurulmuş meyve salatası gibi besin değeri yüksek eğlenceli bir yiyeceğe dönüşüyor.

Her katmana sadece bir bardak püre haline getirilmiş meyve gerekiyor. Meyve sezonunda daha fazla çeşidiniz olacaktır, fakat çok fazla seçeneğiniz yoksa dahi herhangi bir meyveyi kullanıp aynı dondurmanın faklı bir lezzetini elde edebilirsiniz.

Bunları yapmak hiç de zor değil, kalıba yerleştirdiğiniz püreler donup dondurma halini aldıktan sonra hem çocuklarınızı hem de sizi eğlenceli ve lezzetli dakikalar bekliyor olacak.

Neye ihtiyacınız olacak:

Yaklaşık 2 kivi

1 su bardağı iki parçaya ayrılmış çilekler

1 fincan kabaca doğranmış mango

1 su bardağı yaban mersini

1 fincan doğranmış karpuz

1 bardak doğranmış ananas

Hazırlanışı:

Küçük bir mutfak robotuna her meyveyi ayrı halde koyarak püre haline getirin. Farklı bir meyveyi püre haline getirmeden önce makineyi yıkayın.

Kalıbın en alt kısmına dikkatli bir şekilde kaşıkla pürelediğiniz meyveyi yerleştirin. Katılaşıncaya kadar dondurun.

İlk katmanı koyduktan sonra 45 dakika donmasını bekleyin, ikinci ve diğer katmanları da ayrı bir şekilde dondurun. Katmanlar dondukça diğer katmanı kalıba yerleştirin. Katmanları eşitlemek için meyve pürelerini kalıba doğru sıkıştırın.

Dondurmayı kalıptan çıkarmak için lavaboyu sıcak su ile doldurun, kalıbı birkaç dakika suya değecek şekilde bekletin. Dondurmanız hazır!