Yeni yargı paketine çocuklara yönelik suçlar damgasını vuracak. Cinsel istismar durumunda şikayet şartı kalkacak, şikayet geri çekilse de dava sürecek.

Adalet Bakanlığı’nın çocukları ilgilendiren bir dizi düzenlemenin yer aldığı 5. yargı paketi üzerine çalışmaya başladığı iddia edildi.

Habertürk’ten Esra Yazdıç’ın haberine göre, yeni yargı paketinin çıkarılmaması durumunda çocuklara yönelik suçlar parça parça Meclis’e taşınacak.

Haberde pakette yer alması öngörülen düzenlemelere de yer verildi.

* TCK’nın 104’üncü maddesinde geçen “şikayet üzerine” ifadesi kaldırılacak.

Çocukla cinsel ilişkide bulunanların cezalandırılmasında şikayet unsuruna bakılmayacak. Cinsel istismar, ensest suçları kamu davası kapsamına alındığı için, şikâyet geri çekilse de dava süreci devam edecek.

* Cinsel istismar davalarında tartışma yaratan; 15 yaş altı çocuklarda rıza şartı aranmamasına yönelik düzenlemenin kapsamı genişletildi. 18 yaşından küçük herkes, “çocuk” kabul edilecek.

* Tecavüz, ensest gibi suçlarda verilen hapis cezaları artırılacak. İstismar aileden geliyorsa, ceza katlanacak.

* Yeni taslakta “ruh sağlığı bozulmuştur” kıstası tarihe karışıyor.

Tecavüz ya da istismara uğrayan bir çocuğun “gönül rızası”, “para karşılığı” gibi nedenlerle bu olaya maruz kalıp kalmadığına da bakılmaksızın cezaların 15 yıldan hesaplanması öngörülüyor.

Mevcut uygulamada Adli Tıp Kurumu istismara uğrayan çocuğun ruh sağlığının bozulduğu yönünde rapor hazırlarsa cezanın alt sınırı 15 yıl olarak uygulanıyor.

* Adalet Bakanlığı, cinsel istismar, ensest ve cinsel saldırı suçlarında cezaları “15 yıldan az olmamak üzere” şartına bağlayacak.
Sicile girmeyecek

* Aile Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ortak çalışma yaparak geçimsiz anne-babayı takibe alacak. Çocuğunu çalıştıran, geçimsizliği çocuğa yansıtan, örgüt işlerinde kullanan ve özellikle cinsel istismarda bulunan ebeveynler kayıt altına alınacak.

* Adalet Bakanlığı, anne-baba ve akrabalar dışında koruyucu aile ve evlat edinen aileleri de mercek altına alacak.

Koruyucu aile yanında kalan çocuklara yönelik istismarlar da nitelikli suç kapsamına alınacak.

* Çocukların işledikleri fiiller suç oluştursa bile, belli bir ağırlığa ulaşmaması durumunda adli sürecin dışında kalacak. Bu tip suçlara karışan 15 yaş altı çocukların ileride hayatlarını karartacak sicil almaları engellenecek. (bianet)