Üsküdar İlçesi, Altunizade Mahallesi Validebağ Korusu’nun güneyindeki tescil dışı yeşil alan, 2012 yılında plan tadilatı yapılarak “Dini Tesis Alanı” olarak yapılaşmaya açıldı. Yapılan bu değişikliğe karşı mahalle sakinleri aynı yıl bir imza kampanyası gerçekleştirdi ve Büyükşehir Belediyesi’ne “karara itiraz dilekçesi” vererek konuyu yargıya taşıdı.

Halen devam etmekte olan dava sürecinde çıkan 3 bilirkişi raporu da bu alana dini tesis yapılmasının uygun olmadığını teyit etmesine ve yürütmeyi durdurma kararı alınması için mahkemeye başvuru yapılmasına rağmen Üsküdar Belediyesi hukuki sürecin bitmesine kısa bir süre varken yangından mal kaçırır gibi dini tesis inşaatını bu sabaha karşı 06:00’da başlattı.

Mahalle sakinleri 15 Ekim Çarşamba günü kepçe getirilerek başlatılmaya çalışılan inşaata karşı direndiler. Bu sürede Belediye Başkanı ile muhtelif defalar görüşüldü ve hukuki sürecin bekleneceğine dair söz alındı. Ayrıca hem sanal ortamda hem de ıslak imza toplanması için çalışmalar yapıldı ve büyük ilgi gördü. 1000’den fazla imza 20 Ekim Pazartesi günü Üsküdar Belediyesi’ne teslim edildi.

Ancak 21 Ekim Salı sabahı sabah 06:00’da park alanındaki araçlarının çekilmesi ile uyandı ve arkasından çevik kuvvet eşliğinde kepçe getirildi. Mahalle sakinleri kepçenin önünde oturma eylemi yaptılar ancak polisin müdahelesi ile kepçenin alana girmesine engel olamadılar. Kadınların sayısının yaklaşık 3 katı kadar çevik kuvvet polisi alanda bulunduğu gözlendi.

Mahalle sakinleri ise Validebağ Korusu ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“İstanbul’un geriye kalan tek tük yeşil alanlarından birinin hemen yanı başında usulsüz olarak yapılan bu betonlaşmaya kesinlikle karşıyız. Korunun hemen dibinde yapılan bu tesisi, korunun da betonlaştırılmasına yönelik atılan bir adım olarak görüyor ve bu inşaata karşı olduğumuzu, zaten yapılaşma baskısı altında olan Validebağ Korusu’na doğrudan açılan bu alanın yeşil alan olarak düzenlenmesi isteğimizi kamuoyuna duyururuz.

Çok yakın mesafede hali hazırda 3 adet caminin olduğu düşünüldüğünde dini tesis yapacağız denilerek insanların dini duygularının istismar edildiği açıktır. Yetkilileri bu yanlıştan bir an önce dönmeye ve hukuka saygıya davet ediyoruz. Unutmayalım; bu ülke hepimizin. Biz doğayı korudukça, o da bizi koruyacaktır.”

“Hukuka saygı, hukuki sürecin tamamlanmasını beklemektir. Üsküdar Belediyesi’ni yeşili sevmeye ve hukuka saygıya davet ediyoruz.”

***

Validebağ Korusu ile ilgili daha önce hazırladığımız video için tıklayınız.