Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Sabancı Vakfı’nın desteğiyle yürütmekte olduğu Çocuk Gelinler projesinin yurt dışındaki ikinci saha çalışması için yola çıktı. Geçtiğimiz aylarda Hindistan ve Bangladeş’te çalışmalar yapan Uçan Süpürge ekibinin sıradaki durakları Nijerya ve Nijer’e gidiyor.

Uçan Süpürge Nijerya ve Nijer’de, küresel bir sorun olan çocuk evliliklerine karşı tasarlanıp uygulanmış, faydası görülmüş savunuculuk örneklerini inceleyecek. Zorluklar içindeki mücadele örneklerini incelemeye ihtiyaç duyan ve rotasını çocuk gelinlerin en çok görüldüğü ülkelere çeviren Uçan Süpürge bu örnekleri Türkiye’deki erken/zorla evliliklere çözüm üretmede kullanacak.

Çocuk evlilikleriyle ilgili çalışmalarına yerelde başlayıp zaman içinde önce ulusal sonra da uluslararası düzeyde örnek çalışmalar yapan Uçan Süpürge’nin yönetim kurulu başkanı Halime Güner şöyle diyor:

“Bir sivil toplum örgütünün toplumsal yaralara çare aramak için özveriyle yola çıkması dünyayı değiştirmeye yetmez belki ama pek çok taşı yerinden oynatır. Bu yolculuk, gideceğimiz ülkelerde küçük yaşta evliliklere karşı yürütülen kampanyalar ve devletlerin bu işin çözümündeki rolü hakkında bilgilenmemizi sağlayacak. Bu saha çalışması Türkiye’nin uluslararası ilişkilerine de katkı sağlayacak, çünkü erken evlilik küresel bir sorun ve çare de küresel işbirlikleriyle mümkün.”

Platform iş başında

Küresel bir ağ olan Girls Not Brides’ın üyesi olan Uçan Süpürge, çocuk evliliklerine karşı Türkiye’deki çalışmalarını “Çocuk Gelinlere Hayır Platformu” ile sürdürüyor. Uçan Süpürge’nin öncülüğünde geçen yıl kurulan Platformda 13 ilden 61 sivil toplum örgütü ve üniversite birimi yer alıyor.

Uçan Süpürge, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) bünyesinde kurulan “Erken Yaşta Evlilikleri Önleme Birimi”ni de yakından izliyor bu birimin etkin çalışması, ülke genelindeki çocuk evliliklerini izlemesi ve güncel veri üretilmesine destek vermesini bekliyor. Uçan Süpürge, Hindistan’daki saha çalışmasına giderken ekibine KSGM Erken Evlilikleri Önleme Birimi’nin sorumlusunu da dahil etmişti.

Nijerya’ya kimler gidiyor?

Nijerya yolunda ise ekibe KSGM’nin genel müdür yardımcısı Olcay Baş eşlik ediyor. Ekipte yer alan diğer isimler şöyle: Uçan Süpürge Yönetim Kurulu üyesi Dr. Nur Otaran, Çocuk Gelinler projesi sorumluları Eda Özyurt Kılınç ve Sevna Somuncuoğlu, Uçan Süpürge muhabiri Aydan Akas, Hürriyet gazetesi yazarı Şehriban Oğhan, Sabancı Vakfı’ndan Hilal Baykara.

Kaynak: bianet