Türkiye, çocuk haklarına dair sözleşmeye 23 yıl önce imza atmasına rağmen çocuk istismarı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Çocuk Esirgeme Kurumu, Emniyet Çocuk Büroları ile adli sicil bültenleri verilerine göre, son 20 yılda 350-400 çocuk aile içinde birinci yakınları ve akrabaları tarafından ensest istismarına uğruyor. Çocuğu istismar eden kişilerin yüzde 80’i çocuğun ebeveyni ya da çocuğu yakından tanıyan kişiler olduğu belirtiliyor ve cinsel istismara uğrayan çocukların yüzde 72’si durumu ilk etapta anlatamazken, yüzde 27’si ilerleyen zamanlarda istismarı yakınlarıyla paylaşabiliyor. Çocukluk döneminde istismar edilen kişilerin yüzde 32’si ise yetişkinlik dönemlerinde bile bu durumu kimseye anlatamıyor.

Türkiye’nin Google arama motorunda “child porn/çocuk pornosu” kelimeleriyle en çok arama yapılan ve 13-19 yaş grubu cinsel görüntü aramasında dünya birincisi olan bir ülke olduğu görülüyor. Görüntü ve videoları yayınlanan çocuk sayısı 36 binin üzerinde ve bu çocukların yüzde 42’si yedi, yüzde 77’si ise dokuz yaş altında.  Sokaklarda yaşayan 50 bin çocuktan tahminen 30 bininin cinsel istismara ve tecavüze uğradığı belirtiliyor. Cezaevindeki suçluların ise yüzde 84’ü çocukken istismar ediliyor. Son beş yılda ıslahevlerinden ve büyük cezaevlerinden adliyeye yansıyan 250 tecavüz vakası da durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.. Adalet Bakanlığı’nın 2011 yılı verilerine göre ise Türkiye’nin 81 ilinde de çocuklara yönelik cinsel suçlar, tecavüz ve taciz olayları yaşanıyor. Sadece İstanbul’da 2011 yılında bin 486 tecavüz, 2 bin 488 çocuk istismarı, 2 bin 223 taciz davası açıldığı belirtiliyor. Açılan davalarda İstanbul’u tecavüz suçlarında İzmir (568), çocuk istismarında ise Ankara (1162) izliyor.

Milliyet