April Reiss, 70 yaşında ve ABD’li bir büyükanne. Torununu göstermeyen gelinini protesto etmek için her türlü ihtimali göze alıp vince tırmandı. Öykünün arka planında ise bir trajedi vardı.

Reiss’in oğlu ve gelini bundan birkaç yıl önce, oğul Reiss’in küçük kıza cinsel tacizde bulunduğu suçlamasıyla başlayan bir sürecin sonunda boşandılar. Belçikalı gelin boşanmadan sonra kızını da alarak Fransa’nın güneyindeki Privas şehrine taşındı. Fransa mahkemeleri, Reiss’in iki haftada bir torununu görebileceğine karar verdiler. Ancak ABD’nin Connecticut şehrinden Privas’a kadar gelen April Reiss, altı yaşındaki torununu göremedi.

Derdini duyurmak ve gelinini ikna etmeki çin profesyonel bir dağcıdan da destek alarak Privas’taki bir inşaat vincine tırmandı büyükanne April Reiss. Saatler süren ikna çalışmalarından sonra inmeyi kabul etti. Ancak henüz torununu görebilmiş değil.

Baba Scott Alexander Reiss de kızını iki yıldır göremediğini söylüyor. Ancak Privas savcısı Dominique Senechal, baba Reiss’in hakkındaki cinsel taciz suçlaması dolayısıyla çocuğunu göremeyeceğini, söz konusu iznin yalnızca büyükanneyi kapsadığını söylüyor. Babanın çocukla herhangi bir temasta bulunması bütünüyle yasaklanmış durumda.