TOÇEV’in (Tüvana Okumak İstekli Çocuk Eğitim Vakfı), Günebakan projesi dahilinde 2011 yılında, Citibank ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile başlattığı Kütüphaneler Projesi, 18 Şubat 2013 tarihinde Kepez Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nun kütüphane açılışı ile tamamlandı.

2011 yılında Citibank ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile başlatılan Kütüphaneler Projesinde hedeflenen 2012 yılı sonunda 50 okula ulaşılmasıydı. 18 Şubat, Pazartesi günü, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim okulunda gerçekleştirilen açılış ile 51’inci kütüphane tamamlanmış oldu.

Açılış töreninde konuşan, TOÇEV Genel Müdürü Bade Takazoğlu şunları söyledi: “Paylaşmayı Seven Parmak Kaldırsın projemiz ile okuma şansı olmayan birçok çocuğa kitap ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz. 50 ilde 50 kütüphane projemizde de çocuklarımızın ödevlerini yaparken yararlanabilecekleri kaynak kitapların ve klasik eserlerin bulunduğu kütüphaneleri kurmayı hedefledik. Unutmamalıyız ki; geleceğimizi aydınlatan yegane kaynak kitaplardır.”

Okumak her çocuğun hakkıdır…

Her başarı ile sonuçlanan projenin kuruma yeni bir enerji kazandırdığını ifade eden Takazoğlu; “TOÇEV olarak sloganımız ‘Okumak her çocuğun hakkıdır…’ Bu tek cümle, 18 yıldır sürdürdüğümüz çalışmalarımızı, hedeflerimizi özetler nitelikte. Kütüphaneler projemiz ile 30 bini aşkın çocuğumuza ulaştık. Bu azımsanamayacak bir rakam. Bu noktada, tüm çalışmalarımızda yanımızda olan Milli Eğitim Bakanlığı’na ve tabii ki destekleri ile bu projeyi düşünceden gerçeğe dönüştürmemizi sağlayan Citibank’a teşekkür ederiz” dedi.

Citibank’ın desteği ile yürütülen projede okullar, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkısıyla ile seçildi. Önceliğin Yatılı İlköğretim Bölge Okullarına (YİBO) verildiği projeden, kütüphanesi olmayan okulların da yararlanması sağlandı. Okul içerisinde boş olan veya atıl durumda olan bir odanın kütüphaneye dönüştürülerek çocukların adına verimli hale getirilen kütüphanelerde, 10 dolap, 5 masa, 20 sandalye, 300 kitap ve kitapların kayıt altına alınabilmesi için bir bilgisayar hediye edildi. Proje dahilinde bu güne kadar; 50 il / 51 okul / 31.714 öğrenciye ulaşıldı.

TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) hakkında

TOÇEV, Türkiye’nin çeşitli illerinde maddi yetersizlik nedeniyle okuyamayan çocuklara bütün eğitim hayatları boyunca maddi-manevi destek vermekte ve çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 1994 yılında kurulan TOÇEV, Türkiye genelinde 12 ulusal proje yürütüyor. Yaşasın Okulumuz, Bir Şey Değişir Her Şey Değişir, Günebakan, İlk Yardıma İlk Adım, Parlak Gülüşler Parlak Gelecekler, Evimdeyim, Yarının İzleri, Paylaşmayı Seven Parmak Kaldırsın, İyi Beslenmek İyi Gelecek, Temiziz, Kütüphaneler, Enerjimiz Çocuklar İçin TOÇEV’in yürüttüğü projelerdir. TOÇEV faaliyetleri ve projeleriyle beş milyon çocuğa dokunmuştur. Daha fazla bilgi için www.tocev.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Facebook: https://www.facebook.com/tocevonline

Twitter : twitter.com/TOCEV