16386_SYFF_poster_2016_secilenSürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin dokuzuncusu yarın 20 il ve ilçede başlıyor!

18-19-20 Kasım tarihlerinde Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bayındır (İzmir), Bodrum (Muğla), Bursa, Diyarbakır, Düzce, Eskişehir, Fethiye (Muğla), Güzelbahçe (İzmir), İstanbul, İzmir, Kartal (İstanbul), Kayseri, Konya, Manisa ve Mersin’de eş zamanlı gerçekleşecek festivale dair detaylara surdurulebiliryasam.org adresinden ulaşabilirsiniz.

18 Kasım Cuma günü, Salt Galata’da festival seçkisinde Türkiye’den bir film olan Tarzan Kemal Bir Kentli Hikayesi / Tarzan Kemal The Story Of A Citizen gösteriminin ardından izleyenler yönetmen Yusuf Emre Yalçın ile bir söyleşi imkanı bulabilecek.

19 Kasım Cumartesi günü ise yine Salt Galata’da Hedef Sıfır /Racing To Zero filminin gösteriminin ardından yönetmeni Christopher Beaver internet üzerinden; Değişimin Kanatları / Wings of Change filminin yönetmeni Luvi Arbel de festival konuğu olarak izleyicilerle sohbet gerçekleştirecek.

Tüm gösterimleri ücretsiz olan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, 2008 yılından bu yana, sürdürülebilirlik kavramının daha iyi anlaşılması, birbiriyle etkileşim içinde olan sistemik sorunların daha iyi algılanması ve ilham veren çözümlerin paylaşılması amacıyla düzenleniyor.

Festivali gerçekleştiren Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi, bireylerin “kelebek etkisi yaratacak” projeleri kolektif olarak hayata geçirmesi amacıyla doğdu. Çeşitliliğe değer veren açık ve esnek yapısıyla tamamen sivil bir oluşum olan Kolektif, film festivali gibi sürdürülebilir yaşam konusuyla ilgili farkındalık artırıcı çalışmaları, Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin vizyonunu paylaşan bireyler ve organizasyonların desteği ve katılımıyla sürdürüyor.

Festivale dair tüm detaylara surdurulebiliryasam.org sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Çarpıcı filmlerden bazıları neyi anlatıyor?

17111_taste-the-waste-flyer-ad-1-2-739x1024True Cost / Gerçek Bedel (Moda sektörünün arka planı.)

Taste the Waste / Çöpün Tadına Bak (Gıda atığının akla hayale sığmayan boyutu.)

Symphony of the Soil / Toprağın Senfonisi (Toprakla ilgili her şey.)

Enjoy Your Meal / Afiyet Olsun. (Bir noel sofrasının üç kıtadan gelen hammaddelerinin ve yarattığı etkinin izini süren bir film.)

Corporation / Anonim Şirket (Anonim şirketler nasıl doğdu, nasıl şekillendi ve hayatımıza nasıl şekil veriyor? Nasıl oluyor da psikiyatri biliminde “psikopat” tanımı ile bire bir örtüşüyor?)

DamNation / Baraj Devri (Ekosisteme ve topluma verdiği zarar ve sağladığı fayda arasındaki dengesizlik nedeniyle ABD’de yıkılan barajların hikayesi.)

Into Eternity / Ebediyen (Nükleer atığın 100 bin yıl güvenli depolanması gerekliliğine felsefi, bilimsel ve şiirsel bir bakış.)

1711_no-problem-six-months-with-the-barefoot-grandmamas-posterWho Cares? / Kimin Umurunda? (Sosyal girişimcilerin ilham verici hikayeleri.)

No Problem! Six Months With Barefoot Grandmamas / Problem Yok! Yalınayak Anneannelerle Altı Ay, (Hindistan’da okuma yazma ve dil bilmeyen anneanneleri güneş enerjisi mühendisi yapan bir okul… Anneanneler Afrika, Güney Amerika ve Asya’daki elektriksiz köylerine geri döndüğünde güneş enerjisi sistemi kuruyor ve çevre köylere nasıl kurulacağını öğretiyor.)

1711_light-bulbconspiracydocu_poster_492_709Gringo Trails / Turistin Ayakizi (Sırt çantasıyla dünyayı gezen turistlerin gittikleri yerlerde neden oldukları sosyal ve ekolojik etkiler ile bu etkiler olmadan turizm yapılabilir mi sorusuna örnekler.)

The Lightbulb Conspiracy: The Untold Story of Planned Obsolescence / Ampul Tuzağı: Kasıtlı Eskitmenin Anlatılmayan Öyküsü (Ampul kartellerinin 20. yy başında gizlice toplanarak ampulün ömrünü kısa tutma konusunda yaptıkları anlaşma ve tüm diğer sarsıcı planlı eskitme örnekleri…)

Sand Wars / Kum Savaşları (Yapı, elektronik, kozmetik vb. birçok sektörün hammaddelerinden, bitimli bir kaynak olan kumun elde edilmesi ve ticaretinin gözlerden uzak yıkıcı hikayesi.)

Bikes vs Cars / Bisikletler Arabalara Karşı (Bisiklet değişim için muhteşem bir araç, dünyanın birçok yerinde şehirler yeni bir sisteme doğru evriliyor, acaba ekonominin güç odakları buna izin verecek mi?)

Filmlerin tümüne buradan ulaşabilirsiniz.