16kasim_haber03BBC Türkçe’nin haberine göre İtalya’da boşanmayı kolaylaştıran yasaların yürürlüğe girmesinin ardından evliliklerin sayısında 2008’den bu yana ilk kez kayda değer bir artış yaşandı.

İtalyan Ulusal İstatistik Kurumu’nun (Istat) açıkladığı rapora göre İtalya’da 2015’te evlenenlerin sayısı bir yıl öncesine göre yaklaşık 4 bin 600 artışla 194 bin 377’ye ulaştı.

2016’nın ilk yarısında artış trendinin sürdüğü ifade edilen raporda, bu yılın ilk altı ayında evlenenlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 3 bin 645 daha fazla oldu. Buna karşın 2008-2014 yılları arasında İtalya’da gerçekleşen evlilik sayısı yılda ortalama 10 bin azalmıştı.

Peki ne oldu da insanlar yeniden evlenmeye yöneldi? Bu trendin ortaya çıkışında 2014 sonunda ve 2015’te yürürlüğe giren iki yasanın etkili olduğu yorumu yapılıyor. Bu yasalar sayesinde boşanmanın daha kolay ve hızlı hale getirilmiş olması, “ya boşanamam” korkusuyla evlilikten uzak duranlara cesaret vermişe benziyor.

Boşanmak, İtalya’da 1970’te yasal hale getirilmiş olsa da son yasa değişikliklerine kadar, bürokratik işlemler ve üç yıllık bekleme süresi nedeniyle hiç de kolay hayata geçirilemiyordu. Çıkartılan yeni yasalarla ise evli çiftlerin resmi olarak boşanabilmesi için ayrı olarak geçirmeleri gereken süreyi üç yından altı aya indirmesinin yanı sıra süreçteki bürokratik işlemleri de basitleştirdi.

İtalyan basınında, geçmişte boşanmanın zor olmasının İtalyanları evlilikten caydırdığı, yeni yasalarla boşanmanın daha kolay hale gelmesininse evliliğe olan ilgiyi artırdığı yorumlarına yer verildiği aktarılan BBC Türkçe haberinde Il Giornale gazetesinin şu manşeti aktarılıyor: “Boşanmak kolaylaştığı için evlenenler arttı.” Ülkenin önde gelen gazetelerinden Il Messaggero’nun başlığı da aynı çizgide: “Hızlı boşanmanın da sayesinde evlilik yeniden moda oldu.”

Evlilikler arttı, peki ya boşanma sayıları? Istat raporuna göre 2015’te gerçekleşen boşanma sayısı da önceki yıla oranla yüzde 57 artışla 82 bin 469’a ulaşmış durumda. Görünen o ki İtalya’da sosyal hayatı hızlı bir dönem bekliyor. Daha çok evlenip, daha çok boşanacaklar…

Kaynak: BBC Türkçe