Sık sık haberlerde hayvanların doğal ortamından koparıldığını görür, kızılca kıyameti koparır ve sonra önümüze bakarız.

Bazen sirklerdeki hayvanların kötü koşulları gündeme gelir. Aynı şekilde horoz dövüşü, at yarışı, tazı yarışı gibi yarıştırılan hayvanların çektikleri de iç acıtır.

Kimi zaman insan refahına katkıda bulunmak amacıyla hayvanlar üzerinde yapılan deneylerdir gündeme gelen.

Toplumun genel tepkisi çoğu zaman dikkate değerdir. Aynen change.org üzerinde yürütülen Yunus Parkları Kapatılsın kampanyası gibi.

Peki hayvanların doğal ortamından koparılması insana garip geliyor ve kitleler mobilize olup bu duruma ses çıkarıyor da, insanın doğal ortamından koparılması neden garip gelmiyor acaba?

“İnsanın doğal ortamı nedir?”le başlamak lazım galiba. Nedir gerçekten insanın doğal ortamı?

Bir aile yanında, güveneceği, inanacağı, her sıkıştığında yanında bulacağı bireylere ulaşabilmesi değil midir doğal ortam. Veya düğün-dernekte sosyalleşeceği ortamlara katılmak değil midir?

Yasında yas tutanların olduğu “ölüsü-ölümüz” diyecek dostlarının ve akrabalarının bulunması değil midir?

Marketten alışveriş yapabilmek, yemek yapmayı bilebilmek, oturup kalkmayı öğrenebilmek değil midir doğal ortam? Veya yaygın deyimiyle “İyi aile terbiyesi alabilmek”?

Parklarda özgürce koşabilmek, babasıyla araba kullanabilmek, annesi tarafından salıncakta sallanmak değil midir doğal ortam?

Eğer tüm bunlar doğal ortamsa yetimhaneler bu doğal ortamı sağlamıyor. Eee, o zaman neden varlar? Tamam, kabul, 20. yüzyılın o kocaman, tüm toplumu saran savaşlarının içinde, karmakarışık toplumsal değişim süreçlerinde yetimhaneler en kolay çözüm olarak görüldü ve uygulandı.

Peki birçok olumsuzluklarına rağmen, sirkler doğal ortamdan koparılma bağlamında hayvanlar için ne ifade ediyorsa, çocuklar için de neredeyse aynı anlama gelen yetimhaneler hala neden var? Neden dünyada tam 17 milyon çocuk buralarda yaşamakta? Hele de onlarca yıldır savaş ve doğal afet olmuyorsa?

Dahası neden yetimhaneler çocuklar için doğal ortammış, doğadaki oksijenmiş, yokluğu düşünülemez gibi addediliyor hala?

Neden hala çocuklar, insanın aile içinde büyümesini gerektiren tüm doğasına inat, doğal ortamından koparılıyor.

Dahası neden kitleler Yunus Parkları Kapatılsın!’da olduğu gibi, yetimhanelerin kapatılmasına mobilize olamıyor?

Yoksa sen de herkes gibi doğal ortamı sadece hayvanlar için mi düşünüyorsun?

Öyleyse yeniden düşün!

hayatsende.org