İran’da, kız çocukları dokuz yaşından itibaren yasalarla cezai sorumluluk altına giriyor ve cinayet, uyuşturucu kaçakçılığı ve silahlı soygun gibi suçlar nedeniyle asılarak idama mahkum edilebiliyorlar.

Sadegh Souri, 18 yaşına gelmeden infaz edilen kız çocuklarının içerisinde bulundukları zorlukları fotoğraflayarak 2015 Lens Culture Görsel Anlatım Yarışması’nda belgesel kategorisinin kazananı olmayı başardı.

İran’daki kızların hikayelerini isterseniz Sadegh Souri’den dinlemeye başlayalım.

Mahsa 17 yaşında. Bir erkeğe aşık oldu ve onunla evlenmek istedi, ancak babası bu evliliğe karşıydı. Bir gün babası ile tartıştı, sinirlendi ve bir bıçak ile onu öldürdü. Ağabeyleri Masha’nın idam cezası almasını istiyor.

Shaqayeq, 15 yaşında. Tahran’da bir mağazada silahlı soygun suçundan yaklaşık bir yıldır hapiste. O ve erkek arkadaşı bir dükkana girdi, polis geldiğinde erkek arkadaşı kaçtı ama Shaqayeq tutuklandı. İdam cezası verildi, kararın uygulanması için 18 yaşının gelmesini bekliyor. Büyükannesi bir yıl sonra ziyaretine geldi.

Sowgandh 16 yaşında. Evde yalnızdı, polis memurları arama kararı ile eve girdi ve  250 kilo afyon, 30 gram kokain ve 20 gram eroin buldu. Uyuşturucuların hepsi babasına aitti, ama evde olduğu için sadece Sowgandh tutuklandı. Neredeyse bir yıldır hapiste. Ailesi onu ziyarete gelmedi.

Din adamları her gün reşit olmayan kızların koğuşuna gidiyor, dua edip hep beraber namaz kıldıktan sonra kızlar için doğru yetiştirilme yöntemleri hakkında konuşuluyor ve kızlar kendilerini affetmesi için tanrıya dua ediyor.

Kadın mahkumlar bebeklerini iki yaşına kadar cezaevinde yanlarında tutabiliyor. Zahra 14 yaşında evlenmiş ve iki çocuğu var. Şimdi 17 yaşında ve cep telefonu çaldığı için hapiste. Aynı sebeple üç kez cezaevine girmiş.

Khatereh 13 yaşında. Amcası ona tecavüz ettikten sonra evden kaçtı. Bir hafta sonra, bir grup genç Tahran’da bir parkta ona saldırdı ve tecavüz etti. Kendini kurtarmak için, çantasında taşıdığı bıçakla kolunu yaraladı. Polis memurları onu baygın halde buldu ve tedaviden sonra, çocuk suçlular ıslah merkezine gönderildi.

Mahkumlar sabah ve akşam bir saat süre ile cezaevi bahçesinde vakit geçirebiliyorlar.

Nazanin 16 yaşında. Yaklaşık altı ay önce 621 gram kokain bulundurmaktan tutuklandı. Hakim henüz bir karar vermedi.

Mahshid 15 yaşında ve gayri meşru bir ilişki ve uyuşturucu madde taşımakla suçlanıyor. Ailesi de uyuşturucu kullandıkları ve bulundurdukları için cezaevinde. Mahshid sekiz ay sonra cezasını tamamladıktan sonra çıkacak.