Rus çocukların ABD’ye evlatlık verilmesini yasaklayan bir yasa tasarısı, Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma tarafından onandı. 

ABD’de çıkartılan ve haklarından insan haklarını ihlal ettikleri değerlendirilmesinde bulunulan Rus vatandaşlarının, bu ülkedeki mal varlıklarının dondurulmasını öngören bir yasanın yürürlüğe girmesi Rus siyasetçileri kızdırdı. Yasanın geçen hafta ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanarak uygulamaya konulmasına tepki olarak Rus parlamenterler de bir yasa teklifi hazırlayarak Duma’ya sundular. Ezici bir çoğunlukla onaylanan yasa teklifi Rus çocukların ABD’ye evlatlık verilmesini yasaklıyor. Benzer yasakların, ABD’dekine benzer yasalar bulunan diğer ülkeler için de geçerli olması için çalışmalar bir yandan sürüyor.

Öte yandan teklifin Duma tarafından onaylanması yasalaşması anlamına gelmiyor. Duma’da yapılacak üçüncü görüşmede de onaylandıktan sonra Federal Meclis’e gidecek teklif, daha sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzasına sunulacak. Putin’in de onaylamasından sonra ise yürürlüğe girecek.