Çorum’un Bayat İlçesi’ne bağlı ve 35 kilometre uzaklıkta bulunan Kalınpelit Köyü’nde oturan Sultan Göktan, 7 yıldır köyden il ve ilçe merkezine yolcu taşıyarak ailesinin geçimini sağlıyor.

Eşi Dursun Göktan’ın psikolojik rahatsızlığı bulunduğu için çalışamadığını dile getiren Sultan Göktan şunları anlattı:

“20 yıllık evliyim. Şoförlüğü küçük yaşta traktör sürerek öğrendim. Eşim benim yardımcım gibidir. Yolcularla o ilgilenir. Biraz psikolojik rahatsızlığı olduğu için onu yanımdan ayırmam. 5 çocuğumun 4’ü okuyor. Evin tüm yükü benim omuzlarımda. Ben bir gün çalışmasam ertesi gün hepimiz açız. Bu nedenle ben hep çalışmalıyım. Haftanın belirli günleri şehre yolcu taşıdığım gibi, boş zamanlarımda da komşularıma traktörle tarla sürerim.”

Hız sevmiyor

Minibüsünün eski model olduğunu belirten Sultan Göktan, “Zaman zaman arıza yapıp yolda kalsak da o benim ekmek teknem. Ama yeni bir araç almak istiyorum” diye konuştu. Köy yollarının çok kötü oluğunu dile getiren Sultan Göktan, araç kullanmanın da zor olduğuna söyleyerek, “Günümün büyük bir bölümü yollarda geçiyor. Hız tutkusu öldürür. Hızı asla sevmem. Çünkü sevdiklerim beni bekliyor. Geç olsun güç olmasın derim her zaman” dedi.

Kaynak: Radikal