Konuşmaya 6 yaşında başlayan 23 yaşındaki otizmli Tugay Kavçak, ahşap oymacılığındaki hüneriyle ustalara taş çıkartıyor.

Ahşap Hediyelik Eşya Kursu’nun tek otizmli kursiyerinin Tugay Kavçak olduğunu belirten Usta Eğitmen Murat Dalca, “Yıllardan beri Akhisar’da yaptığımız faaliyetlerle otizmli çocukların yalnız olmadığını göstermek istedik. Ama sizin de gördüğünüz gibi, herkes çocuğu hasta değilse uzaktan bize bakarak geçiyor. Tugay’ın diğer kursiyerlere göre daha farklı bir durumu var. Bunu bir hastalık olarak görmek ne kadar doğrudur bilmiyorum. Çünkü algısı gerçekten çok yüksek. Bu tür çocuklarla ilgilenebilmek için biraz sabıra ihtiyaç var. Dört ay önce Tugay bize geldiğinde bırakın testere tutmayı, kalem bile zor tutuyordu. Şimdi ise ben ustayım diyen onlarca kişiye yaptığı işlerle ders verecek dereceye geldi. Bu çocukların ilgiye ve sevgiye ihtiyacı var. Onların ellerinden tuttuğumuzda, Tugay gibi içlerindeki yeteneği ortaya çıkarabiliriz” dedi.

Tugay’ın durumunda olan gençlerin ailelerine seslenen Murat Dalca; “Tugay’da gördük ki biraz ilgi ve sevgiyle engelli insanların hayatı baştan aşağı değişebiliyor. İster otizmli olsun, ister Down sendromlu olsun, isterse de bedensel engelli olsun bu gençlerimizin hayatlarını idame ettireceği bir meslek sahibi olmaları gerekiyor. Onlara vereceğimiz eğitimle hem meslek sahibi olacaklar ve kendi ayakları üzerinde durarak toplum içinde bir birey olduklarının farkına varacaklar.” dedi.

Anne Bedriye Kavçak: “Tugay otizmli. Bundan 4 ay öncesine kadar tüm ihtiyaçları bizim tarafımızdan sağlanıyordu. Zararsız olmasına rağmen, iletişim kuramadığı kişilere yönelik saldırgan bir tutum sergileyebiliyordu. Biz Tugay’ın bazı yeteneklerini zaman içinde gördüğümüz için onu ahşap kursuna gönderdik, ilk başlarda bulunduğu ortama alışana kadar ben ve babası sırayla ona refakat ettik. Kurs öğretmeninin ilgi ve sevgisi, kurs arkadaşlarının yakınlığı, Halk Eğitim Merkezi yöneticilerinin gayreti ile Tugay bugün kendi ayakları üzerinde durabilecek duruma geldi. Kurs sayesinde bir mesleği oldu. Tugay gibi çocukları olan ailelerden isteğim çocuklarını evde saklamasınlar. Onların da birer birey olduğunu hatırlayarak sunulan bu tür imkanlardan yararlansınlar” dedi.

Zülfükar Sekizler’in haberidir.