2009 yılında Britanya’daki bir yetenek yarışmasında 47 yaşındaki çekingen bir İskoç kadın “I dreamed a dream “ adlı şarkıyı seslendirerek bütün dünyayı kendine hayran bıraktı.

Bu nefes kesici performans sonrasında, Susan Boyle dünya çapında 14 milyondan fazla satan bir müzisyen haline geldi.

Geçtiğimiz birkaç yılda hızla yükselişine rağmen Boyle hala özel meseleleriyle başa çıkabilmeye çalışıyor.

Yaklaşık bir yıl önce bir İskoç uzman tarafından Asperger Sendromu teşhisi konulduğunu geçen hafta The Observer’a açıklayan Boyle bu açıklamanın onu rahatlattığını söylüyor.

Otizm Spektrum olarak da bilinen Asperger Sendromu sosyalleşme ve iletişim kurma becerilerini etkileyen gelişimsel beyin bozukluklarından yalnızca biri.

Courtney Love, Mozart ve Tim Burton gibi bazı ünlü kişilerin de Aspergerli oldukları söylenirken, Boyle, Asperger olduğunu kamuoyuna açıkladı.

İşte ilham kaynağı olan otizmli yedi ünlü isim.

James Durbin

The American Idol yarışmasıyla tanınan ve Parachute adlı yeni bir single çıkartan Durbin, Asperger ve Tourette sendromuna sahip olduğunu 10 yaşındayken öğrendi.

“Tanı konulduğunda elimde sadece elden düşme bir gitar ve ucuz kırık bir akor cihazı vardı. Bence müzik ilaç gibi, hangi tarzda olursa olsun kişiye fayda sağlayan bir şey. Öğreneceğiniz çok şey var. Her şey odaklanmayla ilgili, ben sadece Aspergerli de değildim, aynı zamanda Tourette sendromuyla başa çıkmaya da çalışıyordum, her şeyin odaklanmayla çözüleceğine inandım ve benim odaklandığım şey de müzik oldu.”

Müzik aynı zamanda Durbin için zorbalıkla başa çıkmasında da en etkili yöntem olmuş.

“Bu süreç boyunca, okulda ne kadar kötü bir gün geçirdiğimi fark etsem de eve geldim ve müzikle kendi dünyamı yarattım.”

Daryl Hannah

Oyuncu Hannah ise otizm tanısının kendisine çocukluğunda konulduğunu ve otizmin yetişkinlik döneminde sahip olduğu şöhretin korkusuna nasıl etki ettiğini People dergisine açıkladı.

“Hiçbir zaman gözlerin üzerimde olmasına alışamadım ve bu durumdan hep rahatsız oldum.”

Dan Aykroyd

Oyuncu ve yazar Aykroyd Daily Mail’e yaptığı açıklamada kendisinin de Durbin gibi hem Aspergerli hem de Touretteli olduğunu açıkladı ve Asperger sendromunun “Hayalet Avcıları” filminde ona ilham verdiğini sözlerine ekledi.

“Ben aynı zamanda bir Aspergerliyim ve bununla başa çıkabiliyorum. 1980lerin başına kadar tanı konulmamıştı, daha sonra eşim bir doktora gitmem gerektiğini söyledi. Belirtilerden biri hayaletlere ve kanuni yaptırımlara olan takıntımdı. Sürekli yanımda bir polis rozeti taşıyordum.”

Heather Kuzmich

Amerika’nın 2007’deki Top Model yarışmasında izleyici 21 yaşındaki Aspergerli Kuzmich ile tanıştı.

“Başta uyumsuz olduğum için bana gülen insanlardan rahatsız oluyordum.”

Kuzmich yarışmayı beşincilikle tamamladı ve izleyicinin favori oyunu aldı.

Dan Harmon

The Community’nin yaratıcısı Harmon, NBC’deki şovunda Abed karakterini yaratırken Asperger sendromundan faydalandığını ve ondan çok şey öğrendiğini açıkladı.

“Kimseye söylemedim ama bu sendromu araştırmaya başlamıştım. Önce belirtilere baktım ve aşina olduklarımı gözden geçirdim. Sonra da şu internet testlerinden yaptım.”

Sonunda Harmon bir doktora gitti ve bu belirtilerin Asperger sendromundan kaynaklandığını öğrendi.

Alexis Wineman

Miss Montana olan Wineman aynı zamanda ilk otizmli Miss Amerika yarışmacısı da oldu.

11 yaşındayken yaygın gelişim bozukluğu tanısı konulan Wineman ocak ayında CNN’e “Yürümeyi seçtiğim yol başkalarının tercih edebileceği bir yol olmayabilir, ama Miss Amerika yarışmasına katılarak kendime meydan okudum çünkü bu adım benim için bir zirve, kendi Everest’im.” dedi ve yarışmada 15.liğe kadar yükseldi, Wineman aynı zamanda izleyicilerin online oylarıyla Amerika’nın Seçimi Ödülü’nü kazandı.

Temple Grandin

Colorado Eyalet Üniversitesi’nde Hayvan Bilimleri profesörü olan Grandin’i üniversite, dünyadaki en başarılı ve en bilinen otizmli yetişkin olarak tanımlıyor. Grandin üç buçuk yaşına kadar konuşamıyordu. Otizm tanısı konulduktan sonra uzmanlar Grandin’in ailesine kızlarının bir bakım evine gitmesi gerektiğini söyledi.

“Bir kere otizmliysen, he zaman otizmlisin” mottosuna inanan uzmanlar ve aileler olduğunu bilmek için yeterince okudum. Bu söylem, yaşamının çocukluk döneminde otizm tanısı koyulan çoğu çocuk için üzücü ve kötü bir yaşam anlamına geliyor. Bu insanlar için otizmin özelliklerinin kontrol edilebilmesi bile akıl almaz bir şey gibi görünüyor. Ve ben gerçekten de otizmin özelliklerinin kontrol altına alınabileceğini ve değiştirilebileceğini kanıtlayan yaşayan bir örneğim.”

Hayvan Bilimleri’nde çalışmalarına (Grandin, mercandan ineklerin yaşam kalitesini yükselten bir madde geliştirdi) ek olarak Grandin, Otizm Topluluğu’nun lafını esirgemeyen bir savunucusu.

2010 yılında, TIME onu dünyadaki en etkileyici 100 insan arasında gösterdi ve Grandin’in hayatından yola çıkılarak biyografik bir filmi çekildi.