Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri AŞ’nin Türkiye’nin ilk eğitsel arama motorunu faaliyete geçirdi.

İnternette arama yaparken öğrencilireni “sakıncalı” içeriği ulaşmasını engellemek amacıyla düzenlenen arama motoru, egitim.com adresinde hizmet verecek. 

Sebit Genel Müdürü Ahmet Eti, egitim.com’un çalışma yöntemi ve neleri filtreleyeceğine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Sebit’in yazılım uzmanları tarafından geliştirilen modelle, sadece eğitimle ilgili sonuçlar ayrıştırılıyor. Model, üç ayrı aşamada filtreleme özelliği ile internette bulunan tüm içerikleri analiz ederek, eğitsel içeriği kullanıcının karşısına çıkarıyor. Bu filtreleme sisteminden geri dönen içerikler ise kullanıcı tarafından görülemiyor. Örneğin, metallerle ilgili bir arama yapan kullanıcının karşısına müzik türü olarak ‘heavy metal’le ilgili bir sonuç çıkmadığından, benzeri elemelerin neden olduğu zaman kaybı da ortadan kalkmış oluyor.”

egitim.com, dünya genelinde kullanılan eğitsel arama motorlarında olmayan önemli bir özelliğe sahip. Yabancı arama motorlarında kapalı devre yayın yapıldığından, ulaşılan sonuç her zaman güncellenmiş olmayabiliyor. Oysa, dünyadaki ilk online güncellenen eğitim arama motoru olma özelliğine de sahip olan Egitim.com, sonradan eklenen içerikleri de denetleyip filtreleyerek kullanıcının karşısına çıkarıyor.

egitim.com’da bulunmayan tek özellik ise “ödev arama”. Sebit yetkilileri, bu bilinçli eksikliğin öğrencileri hazır, kopya ödev alışkanlığından uzak tutma ve onlara gerekli içeriği sunarak kendi araştırma becerilerinin gelişmesine olanak tanıma amacına hizmet ettiğini söylüyorlar.