Greenpeace Akdeniz ofisi, Türkiye kamuoyunu hükümet tarafından yapılması planlanan nükleer santrallerin neden olabileceği felaketler konusunda bilgilendirmek ve harekete geçirmek amacıyla yeni bir kampanya daha başlatıldı. “Nükleer, stres yapıyor”, “Genel izleyici olma, değişime ortak ol” sloganlarıyla başlayan kampanya, nükleer santrallerin neden olabileceği güvenlik risklerine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Kampanyada kamuoyuna şöyle sesleniliyor:

“Nükleer çocuklarımızın geleceğini radyasyona teslim etmektir. Yarın çocuklarımız ‘karşı koymak için ne yaptın?’ diye sorduğunda vereceğin yanıt bugünkü tepkindir.

Almanya, İsviçre, İtalya, Japonya ve Belçika gibi birçok ülke nükleer enerjiden vazgeçiyor. Türkiye’nin de bu değişime ortak olup geleceği yakalaması için harekete geç.

Genel izleyici olma, internet eylemine katıl!”

Kampanyanın facebook sayfasında ise şu metne yer veriliyor:

“Japonya’daki nükleer felaketin ardından Avrupa Birliği’nde stres testinden geçirilen nükleer santrallerin tamamına yakınında güvenlik açıkları bulundu.

AB Komisyonu’nun basına sızan raporunda, “Stres testi sonuçlarına göre nükleer santrallerin neredeyse hepsinde güvenliğin ciddi şekilde iyileştirilmesi gerekiyor.” denildi.

Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santralde stres testi dahi yapılmadan ortaya çıkan eksikleri devletin kurumları teker teker ifşa etmişti.

Akkuyu’da stres testi yapılsa, acaba Rus Rosatım şirketi buna dayanabilir mi?”

İmza kampanyasının yanı sıra çeşitli sosyal medya alanlarında yapılacak etkinliklerle sürdürülecek olan kampanyaya nukleer.greenpeace.org adresine tıklayarak katılabilirsiniz.