Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Şeker Portakalı kitabı üzerindeki sansürünün sürdüğünü açıkladı.

Eğitim Sen, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İstanbul’daki okullara gönderdiği bir yazıda daha önce arasında Vasconcelos’un Şeker Portakalı kitabının da aralarında bulunduğu önerilen kitaplar listesinin değiştirilerek Şeker Portakalı’nın çıkarıldığını belirtti.

Yeni listede, kitap sayısı altıdan sekize çıkarılmasına ve eski listedeki altı kitaptan beşinin ikinci listede de yer almasına karşın Şeker Portakalı yer almıyor.

“İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün il çapındaki bütün okullara 19/11/2012 tarihinde 151858 sayılı yazıyla gönderdiği “Kültürel Etkinlikler El Kitabı”nın 28’inci sayfasında kitap okuma yarışması için Ortaokullara önerilen kitaplardan biri Şeker Portakalı idi. Ancak, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, 11/12/2012 tarihinde gönderdiği 164196 sayılı ikinci bir yazıyla Kültürel Etkinlikler El Kitabı’nın 28’inci sayfasında yer alan listenin değiştirildiğini belirtmiş ve eski listenin dikkate alınmaması gerektiğini söylemiştir.”

“Değişiklik geri alınsın”

Eğitim Sen’in açıklamasında, Kültürel Etkinlikler El Kitabı’nda kitap sayısının arttırılması dışında yapılan tek değişikliğin Şeker Portakalı’nın çıkarılması olduğuna da dikkat çekildi.

Her türlü yasakçı ve sansürcü uygulamaya derhal son verilmesinin istendiği açıklamada, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı değişikliği geri alması ve bütün öğrencilerden, öğretmenlerden ve velilerden özür dilemesi gerektiği ifade edildi.

“Sakıncalı” içerik

Kısa süre önce İstanbul Bahçelievler’deki Behiye Doktor Nevhiz Işıl İlköğretim Okulu’nda görev yapan 7’nci sınıf Türkçe öğretmenine MEB’in ilköğretim okullarında okutulacak 100 Temel Eseri arasında gösterdiği Şeker Portakalı’nı okuttuğu için soruşturma açılmıştı.

Öğretmen hakkında henüz tamamlanmayan soruşturmanın açılmasına neden olan olayda, velilerden biri kitabın Türk örf ve ananelerine aykırı müstehcen içeriğe sahip olduğunu, içinde birçok argo sözcük ve küfür içerdiğini belirterek öğretmen hakkında soruşturma açılmasını istemişti.

Eğitim Sen 7 No’lu Şube’nin verdiği bilgiye göre, kitap İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nca da sakıncalı bulunmuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, konuyla ilgili açıklamasında, şikâyetin ilgili yöneticilere iletildiğini ve sürecin orada bittiğini, kitap hakkında herhangi bir işlem yapılmadığını söylemişti.

“Süreç burada bittikten sonra üzerinde bir karar verilmeden, karar varmış gibi tartışıyor olmak bence bize yapılan en büyük haksızlık.”

Kaynak: Bianet