Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Şeker Portakalı ile Fareler ve İnsanlar kitaplarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tavsiye edildiğini, kitaplara ilişkin herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi. 

Bakan Dinçer, 100 Temel Eser Listesi’nde bulunan Şeker Portakalı ve Fareler ve İnsanlar adlı kitapların sansürleneceği yolundaki iddialar üzerine bir açıklama yaptı. Bu kitaplara ilişkin şikayetler üzerine ilgili yöneticilerin konuyu ilgili makamlara havale ettiklerini belirten Dinçer, bakanlığın bu şikayetleri işleme koymadığını ifade etti. Dinçer şunları söyledi:

“Süreç burada bittikten sonra üzerinde bir karar verilmeden, karar varmış gibi tartışıyor olmak bence bize yapılan en büyük haksızlık. Şeker Portakalı ile ilgili okul yöneticisi sadece kitabı tavsiye eden öğretmenden konuyla ilgili şikayet hakkında bilgi edinmiştir. Bu çok tabi bir hak, ondan sonra hiçbir şey yapılmamıştır. Fareler ve İnsanlar’la ilgili ise ilgili il müdürü kendisine gelen şikayeti bize ulaştırmıştır. Biz de bunun üzerine herhangi bir işlem yapmadık. Çünkü her iki kitap da bizim tavsiyelerimiz arasında yer alıyor.”

Dinçer, son dönemlerde Bakanlığın sansür yaptığı yönünde tartışmalar ve değerlendirmeler yapıldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bugünlerde kitap inceleme ve değerlendirme sürecini yeniden yapılandırdık. Tüm dünyanın uyguladığı son derece modern bir panel sistemi getirdik. Bunu uygulamaya koyduğumuz bugünlerde hep sansür üzerinden tartışma yapılmasını manidar buluyorum.”

Bu şekilde çalışan Bakanlığın, birtakım kitapları okuyun ya da okumayın diye seçim yapmasının doğru olmayacağını vurgulayan Dinçer, “Bırakın çocuklarımız kitap okusunlar” dedi.