Üsküdar Belediyesi tarafından uzay, fen ve doğa bilimlerine meraklı fakat çeşitli nedenlerle bilimsel çalışmalara katılmakta güçlük çeken, Üsküdar’da ilk ve orta öğretim düzeyinde eğitim gören 8-12 yaş aralığındaki çocuklar için “Kütüphanede Bilim Var” projesi düzenleniyor.

Proje kapsamında verilecek eğlenceli ve özel bilimsel deney materyalleri ile yapılacak etkinliklerde öğrencilerin, basit bilimsel olguları fark etmelerinin yanı sıra merak duyguları, araştırma ve öğrenme istekleri artırılarak çocuklar üzerinde kalıcı bir etki bırakması ve bilimin hayatın her alanında var olduğunun gösterilmesi amaçlanıyor.

Birer haftalık 4 ayrı dönemi kapsayacak proje uygulamaları, 24’er kişinin katılacağı 5 grup halinde Üsküdar’daki Bilgi Evleri’nin kütüphanelerinde gerçekleştirilecek. Günde 120 öğrencinin katılacağı etkinliklerle 4 dönem sonunda toplam 480 öğrenci bilimsel destek eğitimi alacak. (Projeye katılan her bir öğrenci 11 farklı atölyede 60 ayrı deneyi bizzat yapacaktır.)

Bu projeye katılan öğrenciler öğrendikleri bilgi ve becerilerini, Üsküdar Belediyesi’nin düzenleyeceği “Bilim Panayırı”nda sergileyecekler.

Öte yandan, Üsküdar Belediyesi’nin TÜBİTAK desteği ile düzenlediği “Kütüphanade Bilim Var” projesine kayıtlar da başladı. Etkinlik 8-12 yaş aralığındaki çocuklara yönelik olup başvurular Üsküdar Bilgi Evlerinden ve Üsküdar Çocuk Akademilerinden alınıyor.

Başlangıç Tarihi 9 Eylül 2013 olan bu etkinlik için kayıtlar kontenjanla sınırlıdır.

Ayrıntılara kutuphanedebilimvar.com internet sitesinden ulaşılabilir.