90 öğrenci Van’da açlık grevine giren depremzedelerin kaldığı Anadolu Konteynır Kent’te bulunan 90 öğrenci okula gidemiyor.

Eğitim ve Bilim Emekçiler Sendkası (Eğitim Sen) Tespit Komisyonu raporuna göre öğrenciler ikametgah sorunu nedeniyle eğitim ve öğretimden mahrum kalıyor.

Anadolu Konteynır Kent’te 1-18 yaş arası 108 kız çocuğu ve 118 oğlan çocuğu bulunuyor. Okul çağındaki 51 çocuk okula devam ederken, 90’ı okula gidemiyor.

Eğitim Sen okula devam eden öğrencilerin büyük bir kısmının geçici olarak eğitime devam ettiğini, okullar açılalı iki hafta olmasına rağmen hala kayıt problemlerinin yaşandığı söylüyor.

“Resmi bir kayıtları olmadığı için okul kayıt problemleri yaşamaktadır. Önceki eğitim öğretim yılında bu öğrencilerin büyük bir kısmı taşımalı olarak okula devam ettiler. Kalıcı olarak kalmadıkları için okul forması almamakta ve okul idareleri tarafından bu konuda öğrencilere baskı uygulanmaktadır”.

Eğitim Sen, konteynır kentteki öğrencilerin sorunlarını şöyle sıraladı:

* Okullar konteynır kente uzakta bulunuyor.

* Kalıcılıklarının netleşmemesi yüzünden çoğu okul forması gibi ihtiyaçları karşılayamıyor.

* Öğrenciler okul yönetimlerinden baskı gördüklerini, ‘burada geçici olarak kalıyorsunuz’ diye uyarıldıklarını, kendilerini okula ait hissetmediklerini söylüyor.

* Yeterli barınma ortamına sahip olunmaması nedeniyle öğrenciler başarıya odaklanamıyor. Öğrenciler akşam çalışabilecekleri aydınlık ve sıcak bir ortama sahip değil.

bianet‘ten Ebru Tönel’in haberidir.