Okulların imam hatiplere dönüştürülmesinin etkileri nüfus müdürlüklerine kadar sıçradı. Mahallelerinde imam hatip ortaokulundan başka alternatif bulamayan veliler çocuklarını başka okula kaydettirmek için çocuklarını yakınlarının adresine kaydettiriyor. Bu durum Kadıköy Nüfus Müdürlüğü’nde günlerdir izdiham yaşanmasına neden oluyor. Ayrıca veliler, alternatifsizliği fırsat bilen ortaokul müdürlerinin yüksek kayıt paraları topladığını söylüyor

İmam hatip dönüşümünde AKP’nin özel efor sarfettiği ilçelerden biri de Kadıköy. Birçok ortaokul ve lisenin imam hatiplere dönüştürüldüğü ilçede veliler alternatif bulamıyor. Sorun yalnızca Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nde(TEOG) yaşanmıyor. Yani imam hatip dönüşümünün getirdiği krizler yalnızca liselerde değil. 4+4+4 uygulamasıyla birlikte oluşan ortaokullarda da ciddi bir dönüşüm var. Kadıköylü veliler çocuklarını imam hatip dışında gönderecekleri bir ortaokul bulmakta zorlanıyorlar.

Mahallelerinde imam hatipten başka alternatif bulamayan veliler soluğu nüfus müdürlüklerinde alıyor. Son dönemde Kadıköy Nüfus Müdürlüğü’nde hergün yüzlerce kişiyi sıraya girmiş halde görmek, bir izdiham haline tanık olmak mümkün. Bunun nedeni ise velilerin ikamet adreslerini değiştirerek çocuklarını imam hatip dışında bir okula gönderme çabası. Veliler, bazı okulların da bu alternatifsizliği fırsata çevirerek yüksek meblağlarda hukuksuz kayıt paraları topladıklarını duyuyoruz diyor.

‘Göndermek istemiyoruz, bu durumdan kurtulmaya çalışıyoruz

Dün Kadıköy Nüfus Müdürlüğü’nde velilerin ikamet değişikliği için akın etmesi bir izdiham yarattı. Bu izdihamı görüntülemek isteyen Sendika.Org muhabirini görevliler “Kaymakamlıktan izniniz yok, çekemezsiniz” diyerek engellemeye çalışırken veliler duruma tepki gösterdi. Nüfus Müdürlüğü’nde bugün de durum farksızdı. Normalde bu kadar kalabalık olmayan Kadıköy Nüfus Müdürlüğü’ndeki izdihamın nedeni imam hatip dönüşümünden ikamet değiştirerek sıyrılma çabası. Veliler yalnızca kendileri gelmiyor, çocuklarını kaydedecekleri yeni adreste yaşayan yakınlarının da orada bulunması gerekiyor.

Sırada bekleyen velilerden biri Nüfus Müdürlüğü’nde bulunma gerekçelerini “Çocuğumuzu imam hatip ortaokuluna kaydettirmek istemiyoruz, bize de başka alternatif bırakmıyorlar. İkamet değiştirip başka bir okula kaydettirmeye çalışıyoruz. Bir yakınımızı aldık geldik” şeklinde açıklıyor. Ayrıca sıra bekleyen veliler arasında en çok konuşulan konulardan biri de kayıt paraları. İmam hatip dönüşümüyle beraber oluşan alternatifsizliği fırsat bilen ‘işletmeci müdürler’in hukuksuz olarak toplanan kayıt paralarını arttırdığı şeklinde duyumlar aldıklarını belirten bazı veliler “İmam hatip olmasın da, el mecbur veririz” derken bazıları da “Olur mu öyle şey hukuksuz bu kayıt parası” diyor.

Sendika.Org