Hamburger ustası Jamie Oliver dünyanın en büyük fast food zincirlerinden biri olan McDonalds hamburgerlerinin nasıl yapıldığını gözler önüne serdi.

Oliver uzun zamandır belgesellerde, televizyon şovlarında ve röportajlarında halka hamburgerlerin içerisine konulan ve insan tüketimine uygun olmayan etlerin yağlı kısımlarının amonyak ile yıkanarak anti-mikrobik hale getirildiğini de açıklamıştı.

Oliver’a göre, daha korkutucu olan ise amonyak gibi zararlı bir maddenin Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nca gıda üretim işlemlerinde bir bileşen olarak tanınması ve yasaklanmaması.

Oliver’ın açıklamalarından sonra Amerika’da Burger King ve Taco Bell restoranlarında amonyak kullanımını yasaklandı. Fakat McDonalds ürünlerinde hala amonyak kullanmaya devam ediyor.

Resmi sitesinde açıklama yapan McDonalds kullandıkları etlerin ucuz olduğunu, her gün hizmet ettikleri insan sayısının çokluğu sebebiyle üreticilerden düşük fiyata et satın aldıklarını, fakat bu düşük fiyatlı etleri en iyi kalite ve fiyat seçeneğiyle müşteriye sunduklarını iddia etti.

Jamie Oliver, McDonalds’ın açıklamasının aksine hamburgerlerin içerisine konulan etlerin aslında nasıl bir işlemden geçtiğini aşağıdaki videoda anlatıyor.

sott