Abbasağa Parkı Forumu düzenleyeceği çay içme eylemi ile Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi’nin satılma planlarına karşı çıkacak.
“Çaylarımızı demleyelim, İskelemize gidelim” başlığı ile yayımlanan çağrı metninde, AKP’nin doğayı ve kentleri sermaye lehine talan etme politikalarının bir örneğini yaşadığımız ifade edilirken, Kadıköy-Beşiktaş vapur seferlerinin yapıldığı iskelenin İstanbullular açısından önemine dikkat çekildi.

“Başbakan Dolmabahçe’yi ofis olarak kullanmaya başladığı zaman, bir anda Akaretler durağı yok oldu. Ardından sahilimize bizlerin kullanamayacağı lüks bir otel diktiler. Tayyip Erdoğan, misafirlerini yanı başında ağırlasın diye belki de. Şimdi de iskelemize göz diktiler. Sahil yolu, durak ve iskele bölgesinde ilginç bir ‘dönüşüm’ yaşandı: ‘Tayyip Erdoğan’ın ofisi, oteli, iskelesi: Tayyip Erdoğan’ın ve polisinin bölgesi!’

“Abbasağa forumu olarak iskelenin akıbeti ile ilgili bilgi almak için resmi makamlara yaptığımız başvurunun yanıtı yaklaşmakta olan tehlikeyi işaret eder niteliktedir. O yüzden her şey için geç olmadan, iskelemizi anılarımızda hatırlamamak için, ulaşım hakkımıza sahip çıkmak için, bizden koparılan bir keyfimizi, iskelemizin yanında bulunan çay bahçesini de hatırlamak için, İskele Bizim, Durak Bizim, Sahil Bizim! Gel bir çay içelim…

“Şimdi de termoslarımızı elimize alıyoruz ve iskelemizin satışına izin vermemek; sahilimize, kültürümüze, vapur yolculuklarımıza, ulaşım hakkımıza sahip çıkmak için akşam çayımızı iskelemizin önünde içiyoruz.

“Tüm dostları bu mücadeleye el vermeye, 20 Eylül Cuma günü saat 19.30′da Beşiktaş’taki Kadıköy İskelesi’ne, boğaza karşı beraberce bir bardak çay içmeye bekliyoruz.”

bianet