İçişleri Bakanı Muammer Güler, geçen mayıs ayında bir futbol maçında çocuklara sıkılan biber gazıyla ilgili soru önergesine verdiği yanıtta biber gazının zarar vermediğini söyledi.

Soru önergesinin sahibi CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ise Güler’in yanıtına tepki gösterdi.

“Biber gazının insan sağlığına zarar verdiğine ilişkin resmi bir rapor yok ne demek? Metin Lokumcu, Çayan Birben başta olmak üzere biber gazı sebebiyle hayatını kaybedenler ortadayken daha hala biber gazı insan sağlığına zarar vermez demek, Türkiye ile alay etmektir.”

Oran içişleri bakanının coplanmanın tespit edilemediğini söylemesini de eleştirdi.

“Sayın bakan, maçtaki görüntüleri nasıl izlemiş belli değil. İkitellispor Kulüp Başkanı Abdülselam Ceyhan, ‘13 yaşındaki çocuklara bu şekilde davranılmasını kınıyoruz. Şikâyetçi olduk. Polislerden şikayetçiyiz. Sahaya inerek çocuklarımıza cop ve biber gazıyla saldırdılar’ diye açıklama yapıyor. Herhalde sayın bakan bu maçın görüntülerini değil, başka bir maçın görüntülerini izledi.”

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Güler CHP Milletvekili Oran’a verdiği yanıtta, çevik kuvvetin çocukları copladığının tespit edilemediğini ve biber gazının insan sağlığına zararlı olmadığını belirtti.

“Olaya ilişkin görüntülerin incelenmesi neticesinde cop kullanımı ile ilgili herhangi bir tespit elde edilememiş olup, kullanılan gaz mühimmatlarının insan sağlığına kalıcı zarar verdiğine veya bu mühimmatların kullanımından dolayı hayatını kaybeden kişilerin bulunduğuna dair resmi raporlarda intikal eden bir husus bulunmamaktadır.”

Mayıs ayında Kütahya’da oynanan U-14 futbol maçında çevik kuvvet sahaya girmiş, futbolcuları ve yöneticileri coplayıp biber gazıyla müdahale etmişti.

bianet