Pazar günü kolundan yaralanan Ali Mert Baltacı isimli gencin, Heybeliada’da hastane bulunmadığı için hastaneye vaktinde yetiştirilememesi nedeniyle kolunu kaybetmesi ve hayati tehlikesinin sürmesi adalar halkının hastane taleplerini yeniden gündeme getirdi.

Heybeliada Forumu’nun dün düzenlediği eylemde Ali Mert Baltacı’nın yaşadıkları şöyle aktarıldı:

“Heybeliadalı arkadaşımız Ali Mert Baltacı 11 Ağustos gecesi bir kaza geçirdi. Adamızda onu götürebileceğimiz hiç bir hastane yoktu. 112 Deniz Ambulansını aradık, mazotu yokmuş götüremedi. Polisten rica ettik, “arkadaşımızı hiç olmazsa adadaki askeriyenin yetersiz revirine götürelim” dedik, “araba kan olur, götüremeyiz” denildi! Güçlükle ulaştığımız revirde yapılan gecikmiş ilk müdahale sonrasında büyük kan kaybı yaşayan arkadaşımızı İstanbul’a götürene kadar saatler geçti. Arkadaşımızın defalarca kalbi durdu, yeniden hayata döndü, saatler süren ameliyatlarla yaşama tutunmaya çalıştı”

Sosyal paylaşım sitelerinde, #heybeliadayahastaneistiyoruz etiketiyle seslerini duyurmaya çalışan Heybeliada halkı, change.org’da imza kampanyası başlattı. Kampanya Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, Sağlık Bakanlığı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne ulaşmayı ve adaya bir hastane açılmasını hedefliyor.

İmza kampanyası metninde:

“Biz burada hayattan bahsediyoruz. Biz burada 22 yaşında bir gencin hayatından bahsederken hastanemiz yıkılıyor, kapatılıyor. Belki de otel yapılıyor… Sırf birileri daha çok para kazansın diye kapatılan hastane yüzünden o artık tek kol ile yaşayacak. Biz burada sadece 22 yaşında bir gençten bahsetmiyoruz. Burası ada, buraya sadece gezmeye gelinmiyor. Biz burada yaşıyoruz ve bizim bir hastanemiz yok!

Lütfen bizi görün, bizi duyun! Ali Mert hala yoğun bakımda, o bizi göremiyor, duyamıyor. Fazla bir şey istemiyoruz, sadece teşekküllü bir hastane istiyoruz. Bunun neresi fazla?” ifadelerine yer veriliyor.

bianet