Bundan böyle ilçe emniyet müdürlükleri her mahalle için ayrı bir polisi ekibi belirleyecek. “Aile Polisi” adı verilen uygulamayla, polis sosyal hizmet görevlileri tarafından yerine getirilmesi gereken bir dizi sorumluluğu da üstlenmiş olacak. Bu uygulamayla altın günlerinden, kahvehaneye sivil hayatın her anını gözaltında tutulacak.

Aile polislerinin görevi vatandaşlarla birebir ilişki kurup mahallede olup bitenleri her an kontrol altında tutmak olacak.

Gerektiğinde altın günlerine, kahvehane sohbetlerine katılacak, parkları gözetim altında tutacak olan aile polisleri gündelik hayatın en mahrem alanlarına devletin nüfuz etmesine neden olacak.

Her aile için bir polisin belirlenmesi suretiyle oluşturulacak mahalle polis ekibi “toplum destekli” polisler arasından seçilecek.

Tıpkı aile hekimi uygulaması gibi vatandaş polisini internet üzerinden öğrenip iletişime geçebilecek. Aileye atanan polis il emniyet müdürlüklerinin resmi internet sitelerindeki “Toplum Destekli” sekmesinden ya da turkiye.gov.tr’nin ilgili sorgulama sayfalarından öğrenilebilecek. Herhangi bir olayda kişiler, kendi ailelerine atanan polisi birebir arayabilecek.

İçişleri Bakanlığı’nın bu yeni uygulaması ailepolisi.com sitesinde ve Aile Polisi adlı kitapla tanıtılıyor.